Звільнення політичних в'язнів у Білорусі
Чоловік білоруської опозиційної лідерки Світлани Тихановської, Сергій Тихановський, несподівано був звільнений з в'язниці в Білорусі разом з іншими політичними в'язнями. Тихановський був переведений до Литви, де відбулася його зустріч з дружиною, яка живе в еміграції у столиці Вільнюсі. За попередніми даними, загалом було звільнено щонайменше 10 в'язнів, серед яких колишній журналіст РСЕ Ігар Карней.
Візит американського спецпосланця
Раптове звільнення відбулося під час візиту спеціального посланця США Кіта Келлогга до Мінська, де він провів зустріч з авторитарним лідером Білорусі Олександром Лукашенком. У соціальних мережах з'явилися кадри, на яких Тихановська та Тихановський обіймаються, і видно, що Сергій значно схуд під час утримання.
"Мій чоловік... вільний! Важко описати радість у моєму серці," - написала Тихановська у X. Вона подякувала Дональду Трампу, Келлоггу та "всім європейським союзникам" за зусилля, спрямовані на звільнення її чоловіка. Водночас вона наголосила: "Ми не закінчили. 1150 політичних в'язнів залишаються за ґратами. Всі мають бути звільнені."
Інші звільнені в'язні
Серед інших звільнених в'язнів - п'ятеро білорусів, а також громадяни Японії, Польщі та Швеції, згідно з інформацією офісу Тихановської. Міністр закордонних справ Литви підтвердив, що 14 політичних в'язнів отримують допомогу в Литві.
Ситуація з політичними в'язнями
Марія Колеснікова, одна з найвідоміших опозиційних лідерок, яка була ув'язнена після масових протестів 2020 року, все ще залишається у в'язниці, підтвердила її сестра. Тихановська стала кандидатом на виборах у серпні 2020 року після того, як її чоловік, колишній блогер і кандидат у президенти Тихановський, був затриманий. Він був засуджений до 18 років ув'язнення у 2021 році. Тихановська виступила на його місці і заявила про перемогу на виборах, які, як вважається, були сфальсифіковані прихильниками Лукашенка. Вона була змушена виїхати з країни з дітьми наступного дня після голосування.
Висновки
З тих пір Тихановська очолила зусилля з опору Лукашенку, який перебуває при владі з 1994 року. За оцінками, сотні тисяч білорусів залишили свою країну після жорстокого придушення масових протестів у 2020 році. За даними правозахисної організації "Вясна", десятки тисяч людей були заарештовані в країні за політичними мотивами за останні п'ять років.
Ця подія підкреслює продовження боротьби за права людини в Білорусі та важливість міжнародної підтримки для опозиційних рухів у країні.
Згідно з інформацією BBC, ситуація залишається напруженою, і багато людей сподіваються на подальші зміни в країні.