Політика

Зеленський під загрозою: новий закон про антикорупційні органи

Президент України Володимир Зеленський стикається з критикою через новий закон, що обмежує незалежність антикорупційних органів.

Зеленський під загрозою: новий закон про антикорупційні органи

Критика нового закону

Новий український закон, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), залишається темою численних коментарів німецьких ЗМІ. Загальний тон - вельми негативний щодо дій президента Володимира Зеленського, якого звинувачують у зраді ідеалів Майдану, руйнуванні правової держави і розколі суспільства.

Зеленського закликають скасувати скандальний закон, в іншому разі він помітно ускладнить вступ Києва до Євросоюзу і може призвести до втрати підтримки з боку західних союзників. Позбавляючи незалежності антикорупційні органи, президент України Володимир Зеленський відкриває другий фронт - ніби першого, військового, на якому справи в Україні йдуть не найкращим чином, йому було недостатньо, нарікає в ліволіберальній Tageszeitung Барбара Ертель.

Мотиви дій Зеленського

За словами Ертель, про мотиви дій Зеленського, які "призвели до рішення, що посилає фатальний сигнал як всередині країни, так і за її межами", можна тільки здогадуватися. Однак є обґрунтовані підозри, що "таким чином президент прагне захистити і вберегти від критики людей зі свого найближчого оточення". У будь-якому разі, зазначає Ертель, Зеленський не надто суворо дотримується принципів належного державного управління.

Багато українців, продовжує оглядач Tageszeitung, спостерігають за подіями з занепокоєнням, що є виправданим. І замість того, щоб "беззаперечно підтримувати Зеленського", вони починають чинити опір. Адже йдеться "не стільки про ліквідацію двох відомств, скільки про захист демократичних цінностей і рішучість не дати знову позбавити себе європейської перспективи".

Історичний контекст

Так було, нагадує Ертель, під час революції на Майдані в 2013 і 2014 роках: "Що сталося з тодішнім корумпованим президентом Віктором Януковичем, відомо - йому довелося тікати до росії. Невже всі жертви - тоді і зараз - були марними?" Можливо, сподівається Ертель, президент все-таки передумає: "Якщо ж ні, то його останній хід може ознаменувати кінець - не України, але політичної кар'єри самого Зеленського".

Втрата підтримки

Але для нього, зазначається в коментарі, на карту поставлено набагато більше, ніж дедалі більша втрата довіри українців: "Києву загрожує втрата такої необхідної підтримки з боку західних союзників - в той час, коли "коаліція охочих" розпадається. Це може серйозно перешкодити процесу вступу України до ЄС. Відповідну реакцію в Брюсселі слід сприймати серйозно".

"Україна відкинута на роки назад" - так красномовно названо коментар, опублікований на сайті Tagesschau, новинної програми телеканалу ARD. Його авторка Ребекка Барт вважає, що своїми діями проти головних антикорупційних органів президент України Зеленський завдає шкоди не тільки своїй репутації.

Наслідки для України

"Володимир Зеленський за кілька днів поховав реформи в галузі боротьби з корупцією, над якими працювали роками. Таким чином, президент створює критичну ситуацію для України. Адже його кроки приховують у собі небезпеку розколу країни і підриву морального духу населення у виснажливій боротьбі з росією", - зазначається в публікації.

Визнаючи, що НАБУ і САП вважаються неефективними і потребують реформування, Ребекка Барт підкреслює, що всі ці проблеми не вирішує новий закон, прийнятий у прискореному порядку. "Він відкидає Україну в інституційному плані більш ніж на десять років назад. Адже позбавлені тепер влади інститути - результат Революції гідності. У 2013 і 2014 роках мільйони українців боролися за верховенство права і європейську перспективу. Тепер все це загрожує бути зруйнованим", - нарікає Барт.

Заклик до дій

Розмірковуючи про мотиви дій Зеленського, Tagesschau згадує версію, згідно з якою, НАБУ і САП, мабуть, занадто близько підійшли до оточення глави держави. "Критики українського президента вже давно звинувачують його в централізації влади і зловживанні військовим станом", - вказує Ребекка Барт. І наполегливо рекомендує Зеленському відновити незалежність НАБУ і САП: "В іншому разі український президент зрадить всі цінності, за які боролися люди на Майдані і за які вони досі борються у війні з росією і готові померти".

Те, що в Україні з 2015 року взагалі існували незалежні антикорупційні органи, було в першу чергу заслугою США, нагадує оглядач Süddeutsche Zeitung Флоріан Гассель у коментарі, що вийшов під заголовком "Європа не може байдуже спостерігати за тим, як Зеленський підриває верховенство права". Сьогодні цей тиск з боку Сполучених Штатів зник, президент яких уже знищив верховенство права у власній країні, констатує Гассель. На його думку, ЄС, навпаки, лише декларував успіхи у справі побудови правової держави в Україні, не вживаючи для цього значущих заходів.

Незважаючи на те, що, поряд з багатьма нереформованими судами, влада СБУ залишилася непорушною і вона має деякі повноваження "в дусі КДБ", Гассель вважає, що ЄС, навпаки, лише декларував успіхи у справі побудови правової держави в Україні, не вживаючи для цього значущих заходів. "Зеленський явно відчуває, що може дозволити собі свій юридичний державний переворот. Пора Берліну і Брюсселю переглянути свою позицію - і заморозити всі поставки і надання фінансових коштів, не пов'язані з війною, до того часу, доки Зеленський не відновить незалежність НАБУ і САП", - вважає Гассель.

Згідно з інформацією DW

Нове

Перемир'я у Секторі Гази: заклик лідерів E3 до миру

Лідери Німеччини, Франції та Великобританії закликали до негайного перемир'я в Секторі Гази та звільнення заручників.

37 хвилин

Зеленський обіцяє новий законопроект для захисту НАБУ і САП

Президент України Володимир Зеленський анонсував новий законопроект для зміцнення незалежності антикорупційних органів на фоні протестів.

2 дні, 3 години

Фон дер Ляєн вимагає пояснень від Зеленського щодо НАБУ

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вимагає від Зеленського пояснень щодо закону, що обмежує повноваження НАБУ та САП.

2 дні, 5 годин

Зеленський анонсував план дій після критики закону про НАБУ

Президент Володимир Зеленський оголосив про спільний план дій після зустрічі з правоохоронцями на фоні критики нового закону.

2 дні, 8 годин

Зеленський зібрав керівників правоохоронних органів України

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч з керівниками правоохоронних та антикорупційних органів, обговоривши важливі питання справедливості.

2 дні, 10 годин

<