Вступ
23 липня 2025 року, на тлі масових протестів та критики з боку міжнародних партнерів, президент України Володимир Зеленський оголосив про намір внести до Верховної Ради новий законопроект, який має на меті зміцнити незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Ця ініціатива стала відповіддю на занепокоєння щодо обмеження повноважень цих органів, що викликало обурення як в Україні, так і за її межами.
Реакція на критику
У своєму вечірньому зверненні Зеленський зазначив, що влада проаналізувала всі аспекти критики та занепокоєння, які виникли в суспільстві. "Я запропоную Верховній Раді України законопроект, який буде відповіддю, який забезпечить силу системі правопорядку. І не буде жодного російського впливу чи втручання в діяльність органів правопорядку", - підкреслив він.
Президент також додав, що протягом дня провів численні наради з урядовцями та представниками правоохоронних органів, під час яких обговорювалися важливі питання, що накопичувалися протягом тривалого часу. "Важливо, що вони сказали одне одному те, що давно накопичувалось", - зазначив Зеленський.
Протести та міжнародна реакція
Незважаючи на обіцянки президента, напередодні він підписав закон, що обмежує повноваження НАБУ та САП, що викликало масові протести в ряді міст України. Критики цього закону, зокрема представники НАБУ, стверджують, що "керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури".
Міжнародна спільнота також висловила занепокоєння. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн зажадала пояснень від Зеленського щодо цього закону. Віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс наголосив на важливості НАБУ і САП для реформ в Україні, пов'язуючи їх діяльність з фінансовою допомогою Україні. Міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль зазначив, що обмеження незалежності антикорупційних органів "ускладнює шлях України до ЄС".
Подальші дії
На вечір середи в багатьох містах України заплановані нові протести проти обмеження незалежності антикорупційних органів. Президент Зеленський висловив сподівання на командну роботу з керівниками правоохоронних та антикорупційних органів, щоб реалізувати новий законопроект, який, за його словами, стане частиною стратегії трансформації держави.
Згідно з інформацією DW, події останніх днів свідчать про те, що питання незалежності антикорупційних органів залишається в центрі уваги як українського суспільства, так і міжнародних партнерів.