Економіка

Збитки агросектору України від війни перевищили $83 млрд

Агросектор України зазнав катастрофічних втрат через війну, оцінені в $83,9 млрд. Прямі збитки становлять $11,2 млрд, а втрати галузі – $72,7 млрд.

Збитки агросектору України від війни перевищили $83 млрд

Війна завдала жахливих збитків агросектору

За три роки повномасштабної війни росія завдала жахливих збитків українському агросектору, повідомляють у Комітеті з питань аграрної та земельної політики. За оцінкою Світового банку, збитки та втрати, яких зазнало сільське господарство України в результаті повномасштабного вторгнення, на грудень 2024 року склали близько $83,9 млрд. З цієї суми $11,2 млрд – це прямі збитки, а $72,7 млрд – втрати галузі.

Прямі збитки агросектору

Прямі збитки ($11,2 млрд) включають руйнування Каховської греблі, часткове або повне знищення сховищ, рибного господарства та аквакультури, багаторічних посівів, вимушений забій худоби, а також знищення та крадіжку виробничих ресурсів і продукції. Пошкодження машин і обладнання становлять найбільшу частку від загального обсягу збитків (58%), за ними йдуть крадіжки виробничих ресурсів (17%) та пошкодження сховищ (17%).

Зростання збитків

За підрахунками Світового банку, станом на грудень 2024 року ця шкода зросла на 9,2% порівняно з груднем 2023 року. Найвищі показники пошкоджень були зафіксовані в Луганській, Запорізькій та Херсонській областях – разом це 65% загальних пошкоджень.

Втрати агросектору

Крім того, $72,7 млрд агросектор України втратив від зниження урожаю (51% від загальних втрат), зниження закупівельних цін на експортно орієнтовані товари (34% втрат), зростання витрат на виробничі ресурси (6%), зниження виробництва тваринницької продукції (5%), зниження виробництва багаторічних культур (2%), втрати від рибальства та аквакультури (1%). Зазначається, що порівняно з оцінками грудня 2023 року ці збитки зросли на 4%.

Потреби у відновленні

Водночас потреби у відновленні та реконструкції агросектору України оцінюються в $55,45 млрд протягом 10 років. Зокрема, $15 млрд необхідно на впровадження кліматично-розумних технологій, по $10 млрд – на інвестиційні гранти та розвиток ланцюга доданої вартості в агросекторі, ще $7,2 млрд знадобиться на сільгосптехніку та обладнання, вважають фахівці.

Також, за розрахунками Світового банку, необхідно $3,25 млрд на компенсацію за кредитами для аграріїв і $3 млрд – на держпрограми підтримки в сільському господарстві. На відновлення водних ресурсів і зрошувальних систем, за підрахунками фінустанови, необхідно $10,9 млрд.

Прес-служба Апарату Верховної Ради України повідомляє про ці дані, які підкреслюють критичну ситуацію в агросекторі України в умовах війни.

За даними Голос України, відновлення агросектору є важливим кроком для забезпечення продовольчої безпеки країни.

Нове

Нафтогаз отримав кредит 4,7 млрд грн для запасів газу

Нафтогаз України отримав кредит від ПриватБанку для формування запасів газу перед опалювальним сезоном 2025/2026.

0 хвилин

В Україні відновлено понад 50% енергетичних потужностей

В Україні відновлено більше половини енергетичних потужностей, пошкоджених внаслідок російських атак, повідомив заступник міністра енергетики.

1 тиждень

Відбудова України: $1 трлн на реконструкцію за 14 років

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль оголосив про потребу в $1 трлн для відновлення України.

1 тиждень, 5 днів

Аграрії України наростили прибуток у 43 рази у 2025 році

Аграрії України зафіксували рекордний прибуток у 2025 році, зростання доходів на 1,7 рази.

2 місяці, 2 тижні

Дефіцит фінансування для відбудови України у 2025 році – $10 млрд

У 2025 році Україні знадобиться майже $10 млрд для відновлення, заявив премʼєр-міністр Денис Шмигаль на засіданні донорів.

3 місяці, 2 тижні

<