Політика

Законопроєкт про відновлення незалежності НАБУ та САП подано

Подано законопроєкт, що відновлює незалежність НАБУ та САП, скасовуючи норми закону № 12414. Підтримали 48 депутатів.

Законопроєкт про відновлення незалежності НАБУ та САП подано

Законопроєкт про відновлення незалежності НАБУ та САП

24 липня 2025 року народний депутат Ярослав Железняк повідомив про подання законопроєкту, який має на меті відновлення незалежності Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП). Цей документ скасовує норми закону № 12414, ухваленого Верховною Радою 22 липня, який обмежує їхню діяльність.

За словами Железняка, законопроєкт отримав підтримку 48 депутатів від різних політичних сил, зокрема від партій «Голос», «Слуга народу», «Європейська солідарність» та «Батьківщина». Нардеп Ярослав Юрчишин зазначив, що Верховна Рада може проголосувати за цей закон вже завтра.

Перерви у роботі парламенту

Раніше Ярослав Железняк повідомляв, що парламент пішов на «перерву» до 20-х чисел серпня, але планується позачергове засідання наступного тижня. Точна дата ще не визначена, оскільки перевіряються голоси для визначення оптимального часу для голосування.

Контекст ухвалення закону

22 липня Верховна Рада ухвалила закон, який вносить зміни до Кримінального процесуального кодексу України, регулюючи досудове розслідування зникнення осіб безвісти за особливих обставин під час воєнного стану. Цей закон викликав критику з боку політиків, громадських активістів та представників Євросоюзу, оскільки обмежує незалежність НАБУ та САП.

Президент Володимир Зеленський підписав цей закон, який набув чинності 23 липня. Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос назвала його ухвалення «кроком назад» і підкреслила важливість незалежності антикорупційних органів для євроінтеграційних процесів України.

Протести та суспільний резонанс

Ухвалення закону викликало суспільний резонанс, що призвело до акцій протесту в Києві, Львові, Дніпрі, Одесі та Тернополі. У центрі Києва зібралися кілька тисяч мітингувальників, які висловлювали своє обурення, скандуючи: «Вето на закон», «Ганьба», «Руки геть від НАБУ», «Поверніть Європу».

23 липня президент Зеленський провів зустріч із керівниками правоохоронних та антикорупційних органів у зв'язку з суспільним резонансом навколо цього закону. Він запевнив, що протягом двох тижнів буде розроблено «спільний план дій», який включатиме адміністративні та законодавчі рішення для зміцнення роботи інституцій.

Керівники НАБУ та САП заявили, що зміни до законодавства суттєво підривають їхню незалежність і закликали до законодавчих заходів для відновлення втрачених гарантій. Увечері 23 липня Зеленський у своєму зверненні пообіцяв повернути незалежність НАБУ та САП через президентський законопроєкт.

Згідно з інформацією Forbes, ситуація навколо антикорупційних органів залишається напруженою, і подальші дії парламенту можуть суттєво вплинути на їхню діяльність.

Нове

ЄС виділить Україні €3 млрд через невиконані реформи

Європейський Союз скоротив фінансування Україні до €3 млрд через три невиконані реформи.

0 хвилин

Законопроект Зеленського відновлює незалежність НАБУ та САП

Президентський законопроект повертає незалежність Національному антикорупційному бюро та Спеціальній антикорупційній прокуратурі.

22 години, 48 хвилин

Зеленський затвердив законопроєкт для незалежності НАБУ та САП

Президент України Володимир Зеленський затвердив законопроєкт, що забезпечує незалежність антикорупційних органів, обіцяючи подати його до Верховної Ради.

1 день, 2 години

Зеленський пропонує законопроєкт для захисту НАБУ і САП

Президент Володимир Зеленський анонсував законопроєкт для гарантування незалежності антикорупційних інституцій України.

1 день, 22 години

Верховна Рада обмежила незалежність НАБУ та САП

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що підпорядковує НАБУ та САП генпрокурору. Це викликало занепокоєння серед антикорупційних експертів.

3 дні, 3 години

<