Політика

Вотум недовіри Урсулі фон дер Ляєн: Європарламент розгляне ініціативу

Європарламент 10 липня розгляне вотум недовіри президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн через зростаюче невдоволення її політикою.

Вотум недовіри Урсулі фон дер Ляєн: Європарламент розгляне ініціативу

Європарламент розгляне вотум недовіри

За даними DW, У четвер, 10 липня, Європарламент у Страсбурзі розгляне питання про винесення вотуму недовіри президентці Єврокомісії (ЄК) Урсулі фон дер Ляєн та 26 єврокомісарам, які перебувають у її підпорядкуванні. Ця ініціатива була запропонована ультраправими депутатами, і сама фон дер Ляєн під час дебатів у Європарламенті 7 липня виступила різко проти неї.

Реакція фон дер Ляєн

Фон дер Ляєн підкреслила, що пропозиція про вотум недовіри є "взятою зі старого посібника екстремістів", яка поляризує суспільство та підриває довіру до демократії. Вона звинуватила автора ініціативи, євродепутата від Румунії Георге Піперя, у масштабних фальсифікаціях. Пропозицію підтримали близько 75 депутатів, що перевищує необхідну для розгляду планку в 10% від загальної кількості депутатів Європарламенту, в якому налічується 720 членів.

Політичні наслідки

Теоретично, ініціатива Піперя може призвести до відставки фон дер Ляєн, що занурило б Євросоюз у хаос у критичний момент, коли виконавча влада ЄС намагається вирішити питання про підтримку України та закінчити торговельну війну зі США. Проте, незважаючи на різкі висловлювання Піперя, фон дер Ляєн, схоже, не загрожує реальна небезпека відставки. Більшість фракцій Європарламенту відкрито відмовилися підтримати цю ініціативу, для чого необхідна більшість у дві третини голосів.

Внутрішні розбіжності

Навіть у фракції "Європейських консерваторів і реформістів" виникли розбіжності. Співголова фракції Нікола Прокаччіні дистанціювався від пропозиції свого заступника, назвавши її "помилкою". Критика фон дер Ляєн викликана корупційним скандалом, пов'язаним з її листуванням з гендиректором Pfizer Альбертом Бурлою під час пандемії COVID-19.

Прозорість у контрактах

The New York Times намагалася через суд домогтися доступу до листування, стверджуючи, що у 2021 році керівники ЄК і Pfizer обговорювали закупівлю 1,8 мільярда доз вакцини для потреб ЄС за 35 мільярдів євро. У листопаді 2024 року ЄК заявила, що текстові повідомлення, якими обмінювалися фон дер Ляєн і Бурла, не збереглися. Проте, у травні 2025 року суд Європейського Союзу постановив, що ЄК порушила правила прозорості, відмовившись надати журналістам доступ до цього листування.

Політичні ігри

Лівоцентристські фракції Європарламенту, такі як соціал-демократи, зелені та ліберали, також скористалися нагодою, щоб висловити своє невдоволення фон дер Ляєн. Вони обурюються співпрацею між правоцентристською Європейською народною партією (ЄНП) та ультраправими силами. Лідер фракції Зелених Бас Ейкгаут зазначив, що це "одне велике політичне шоу ультраправих, спрямоване на підрив демократії".

Погляд у майбутнє

Фон дер Ляєн, шукаючи підтримки, зверталася до політичного центру, запевняючи, що готова працювати над досягненням компромісу та єдності. Однак, на думку аналітиків, спроба винесення вотуму недовіри, швидше за все, провалиться і не зашкодить фон дер Ляєн. Останній раз подібна ініціатива була в 2014 році, коли тодішньому президенту ЄК Жану-Клоду Юнкеру також хотіли винести вотум недовіри, але пропозицію було відхилено.

Таким чином, питання про вотум недовіри, безумовно, є важливим моментом у політичному житті Європарламенту, але його наслідки можуть бути не такими серйозними, як очікується. Як зазначила Софія Руссак з Центру досліджень європейської політики, "ключове питання" полягає в тому, наскільки сильно ЄНП фон дер Ляєн буде надалі солідаризуватися з ультраправими.

Фон дер Ляєн продовжує шукати підтримку серед проєвропейських сил, сподіваючись на компроміс і єдність у Європарламенті, що може стати вирішальним фактором у її подальшій політичній кар'єрі.

Нове

Протести в Києві: тисячі людей виступили проти закону №12414

У Києві тривають масові протести проти закону №12414, учасники вимагають захистити антикорупційні органи.

57 хвилин

Урсула фон дер Ляєн витримала вотум недовіри в Європарламенті

Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн пережила вотум недовіри, ініційований правими депутатами.

1 тиждень, 6 днів

Європарламент відхилив вотум недовіри Урсулі фон дер Ляєн

Європарламент не підтримав вотум недовіри голові Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн, незважаючи на критику її дій.

1 тиждень, 6 днів

Європарламент голосуватиме щодо вотуму недовіри Урсулі фон дер Ляєн

Європейський парламент розгляне вотум недовіри Єврокомісії та її голові Урсулі фон дер Ляєн через скандал з вакцинами.

2 тижні, 6 днів

Праві популісти Європи зібралися на конференцію в Будапешті

На конференції CPAC у Будапешті праві популісти висловили невдоволення ЄС та закликали до зміцнення національного суверенітету.

1 місяць, 1 тиждень

<