Економіка

Верховний Суд підтвердив законність відчуження акцій Укртатнафти

Верховний Суд України підтвердив правомірність примусового відчуження акцій Укртатнафти в умовах воєнного стану, повідомляє Мін'юст.

Верховний Суд підтвердив законність відчуження акцій Укртатнафти

Верховний Суд підтвердив законність дій держави

Верховний Суд України підтвердив правомірність дій держави щодо примусового відчуження акцій «Укртатнафти» в умовах воєнного стану. Як повідомляє Міністерство юстиції, 5 червня суд залишив без задоволення касаційну скаргу компанії Relix Services Ltd.

Рішення суду

Судові рішення першої та апеляційної інстанцій про відмову у задоволенні позову залишилися без змін. Верховний Суд підтвердив, що примусове вилучення акцій «Укртатнафти» відбулося на законних підставах, відповідно до рішення військового командування від 6 листопада 2022 року та положень Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».

Необхідність відчуження

Згідно з інформацією Мін'юсту, примусове відчуження корпоративних прав ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «ТФПНК «Укртатнафта» стало «необхідним кроком для забезпечення обороноздатності, стабільності паливного ринку та безпеки громадян в умовах повномасштабної війни». Це рішення є частиною ширшої стратегії держави, спрямованої на підтримку економіки в умовах війни.

Судові спори

Ця справа є однією з багатьох, у межах яких компанії, пов’язані з колишніми власниками корпоративних прав стратегічно важливих підприємств, оскаржують дії держави з відчуження акцій. Судові спори цієї категорії охоплюють кілька типів вимог: витребування акцій, оскарження рішень військового командування, а також зміни у менеджменті та установчих документах компаній.

Станом на червень 2025 року, у провадженні судів України перебувають 13 справ, учасником у яких є Кабінет Міністрів України (процесуальний представник Мін’юст) та 2 справи, відповідачем яких є Держава в особі Мін’юсту. У всіх вказаних справах прийняті рішення про відмову у задоволені позову.

Контекст

6 листопада 2022 року пʼять великих промислових підприємств, зокрема «Укрнафта», «Укртатнафта», «Мотор Січ», «АвтоКрАЗ» та «Запоріжтрансформатор», примусово були переведені в державну власність. Держава скористалася можливістю вилучати приватну власність під час воєнного стану. Forbes оцінював відчужені державою активи у $956,5 млн, тоді як до 24 лютого 2022 року їхня сукупна вартість була у 2,5 раза вищою – $2,426 млрд.

Детективи БЕБ та СБУ викрили масштабні схеми привласнення 40 млрд грн колишнім менеджментом двох найбільших нафтових підприємств країни – «Укрнафти» та «Укртатнафти». БЕБ повідомило про підозру колишньому топменеджеру «Укртатнафти» в умисному ухиленні від сплати акцизного податку за січень – лютий 2022 року майже на 1,3 млрд грн. Також колишньому головному бухгалтерові нафтопереробної компанії повідомлено про підозру у пособництві в умисному ухиленні від сплати акцизного податку за січень 2022 року на суму понад 605 млн грн.

Згідно з інформацією Forbes, ці рішення Верховного Суду підкреслюють важливість дотримання законності в умовах надзвичайних ситуацій, а також необхідність забезпечення стабільності в економіці країни.

Нове

Зеленський пропонує законопроєкт для захисту НАБУ і САП

Президент Володимир Зеленський анонсував законопроєкт для гарантування незалежності антикорупційних інституцій України.

21 хвилина

Укрпалетсистем отримав контроль над 34 АЗС групи Приват

Укрпалетсистем отримав дозвіл АМКУ на контроль над 34 АЗС, що належать групі Приват, у Києві та області.

1 тиждень, 6 днів

Верховний Суд підтвердив дозвіл на видобуток нафти компанії «Парі»

Верховний Суд відмовився скасувати спеціальний дозвіл на видобування нафти компанії «Парі Нафтогаз» у Львівській області.

2 місяці

Банкрутство Полтавського ГЗК: нові деталі справи на 4,7 млрд грн

Фінансова компанія «Максі Кепітал Груп» подала заяву на банкрутство Полтавського ГЗК, вимагаючи 4,7 млрд грн. Судове засідання призначено на 27 травня.

2 місяці, 1 тиждень

набу та «нафтогаз» домовились про повернення 1,6 млрд грн

національне антикорупційне бюро та «нафтогаз» досягли угоди щодо повернення 1,6 млрд грн в україну, що стало можливим завдяки спільним зусиллям.

3 місяці, 3 тижні

<