Політика

верховна рада ухвалила закон про кіберзахист державних ресурсів

верховна рада проголосувала за законопроєкт про захист інформаційної інфраструктури, що передбачає створення системи реагування на кібератаки.

верховна рада ухвалила закон про кіберзахист державних ресурсів

Верховна Рада ухвалила важливий закон

27 березня 2025 року Верховна Рада України проголосувала в другому читанні за законопроєкт №11290, що стосується захисту державної та критичної інформаційної інфраструктури. Як повідомив один з авторів законопроєкту, депутат від фракції «Слуга Народу» Олександр Федієнко, документ отримав підтримку 240 народних депутатів.

Що передбачає законопроєкт

Згідно з інформацією Forbes, ухвалення цього закону є історичною подією, яка формуватиме принципи кіберзахисту державних інформаційних ресурсів. Федієнко зазначив, що закон охоплює всі аспекти, пов'язані з цифровими мережами та сервісами, які держава надає громадянам України.

Законопроєкт передбачає створення команд реагування на кібератаки та запровадження посад фахівців із кібербезпеки в державних установах. Це перший крок до модернізації систем захисту реєстрів, баз даних та державних інформаційних систем, що базуються на американських та європейських стандартах.

Розвиток кібербезпеки в Україні

Документ також стимулює розвиток вітчизняного ринку кібербезпеки. Він передбачає створення національних систем реагування на кіберінциденти, а також гармонізацію міжнародних стандартів з нормами Європейського Союзу та НАТО.

Законопроєкт пропонує правові засади для оцінювання стану кіберзахисту, а також усуває прогалини в законодавстві щодо повноважень Держспецзв’язку у сфері технічного захисту та кіберзахисту.

Навчання та лабораторії

Крім того, документ передбачає проведення навчань для осіб, відповідальних за кіберзахист у державному секторі та на об’єктах критичної інфраструктури. В Україні також буде створена лабораторія для виявлення недокументованих функцій у програмному забезпеченні.

Контекст ухвалення закону

Нагадаємо, що 8 січня Верховна Рада підтримала цей законопроєкт у першому читанні. Віцепремʼєр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина зазначила, що ухвалення цього документу є частиною створення Пентагону для державних реєстрів, ініційованого після масштабної кібератаки на реєстри в грудні 2024 року.