Політика

Верховна Рада обмежила незалежність НАБУ та САП

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що підпорядковує НАБУ та САП генпрокурору. Це викликало занепокоєння серед антикорупційних експертів.

Верховна Рада обмежила незалежність НАБУ та САП

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12414

22 липня 2025 року Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт №12414, який передбачає обмеження незалежності Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Як повідомив народний депутат Ярослав Железняк, якщо президент Володимир Зеленський підпише цей законопроєкт, антикорупційні органи стануть залежними від рішень генерального прокурора.

Деталі законопроєкту

Згідно з інформацією, законопроєкт №12414 вносить зміни до Кримінального процесуального кодексу, зокрема щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних зі зникненням осіб безвісти в умовах воєнного стану. У другому читанні та в цілому за законопроєкт проголосувало 263 народних депутата. Серед них: 185 голосів від фракції «Слуга народу», 3 – від «Європейської солідарності», 15 – від «Батьківщини», 18 – від «Платформи за життя та мир», 1 – від «Голосу», 9 – від «Відновлення України», 10 – від «За майбутнє» та 17 – від «Довіри».

Наслідки для антикорупційних органів

Голова комітету з питань антикорупційної політики Верховної Ради Анастасія Радіна, яка представляє фракцію «Слуга народу», зазначила, що правками до законопроєкту генеральному прокурору надаються повноваження фактично керувати САП, а також надавати НАБУ обов’язкові письмові вказівки. Це викликало занепокоєння серед експертів, які вважають, що ухвалення цього законопроєкту може мати катастрофічні наслідки для антикорупційної інфраструктури України.

Обшуки в НАБУ

Контекстом для ухвалення цього законопроєкту стали обшуки, які 21 липня провели Служба безпеки України (СБУ) та Державне бюро розслідувань (ДБР) за підтримки Офісу генерального прокурора. Відомо, що обшуки проходили у співробітників НАБУ, і за інформацією бюро, слідчі дії проводилися без судових ухвал. Справи, за якими проводяться обшуки, включають серйозні підозри у співпраці топпосадовців НАБУ з росією, а також ДТП за участю співробітників бюро, що сталися у 2023 та 2021 роках.

Висновки

Ухвалення законопроєкту №12414 викликало широкий резонанс у суспільстві та серед антикорупційних експертів. Багато хто вважає, що це може суттєво підірвати незалежність антикорупційних органів в Україні. Подальші кроки президента Володимира Зеленського щодо підписання цього законопроєкту можуть визначити майбутнє антикорупційної політики в країні.

Детальніше про наслідки ухвалення цього законопроєкту читайте в матеріалі Forbes.

Нове

Судді США відхилили кандидатуру Аліні Хаббі на пост прокурора

Судді США вирішили не підтверджувати кандидатуру Аліні Хабби на посаду прокурора Нью-Джерсі через її недостатню кваліфікацію.

1 година, 19 хвилин

Законопроєкт обмежує незалежність НАБУ та САП в Україні

В Україні ухвалено закон, що підпорядковує НАБУ та САП Офісу генпрокурора, викликавши занепокоєння Єврокомісії.

3 години, 25 хвилин

Верховна Рада ліквідує незалежність НАБУ та САП

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що підпорядковує НАБУ та САП генпрокурору, викликавши протести серед депутатів.

6 годин, 46 хвилин

Законопроєкт №12414 загрожує незалежності антикорупційних органів

Директор НАБУ та керівник САП закликали президента не підписувати законопроєкт, що обмежує їхню незалежність.

7 годин, 22 хвилини

Верховна Рада підтримала зміни до повноважень НАБУ та САП

22 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що змінює повноваження НАБУ та САП, отримавши підтримку 263 депутатів.

11 годин, 8 хвилин

<