Економіка

Велта інвестує $10 млн у відновлювальну енергетику України

Компанія «Велта» розпочала проєктування сонячних та вітрових електростанцій, інвестуючи $10 млн у відновлювальну енергетику.

Велта інвестує $10 млн у відновлювальну енергетику України

Інвестиції в енергетику

Український виробник титану «Велта» оголосив про початок проєктування сонячних та вітрових електростанцій, а також систем накопичення енергії. Про це повідомив CEO компанії Андрій Бродський під час «Саміту експортерів 2025», організованого Forbes Ukraine. Інвестиції в енергетику стали відповіддю на зростання вартості енергії, яка, за словами Бродського, у 2022 році складала близько 30% собівартості виробництва «Велта», а вже у 2023 році цей показник зріс до 60%.

Втрата експортного потенціалу

Високі тарифи на електроенергію призвели до того, що компанія виконала лише 50% від запланованих обсягів у 2023 році. «Майже втратили свій експортний потенціал», – зазначив Бродський. Це свідчить про серйозні виклики, з якими стикається бізнес в умовах війни.

Очікувані інвестиції

Компанія планує залучити $10 млн для реалізації проєктів у відновлювальній енергетиці, частково покриваючи витрати за рахунок приватних партнерів та міжнародних інвесторів. «Зацікавленість уже висловили кілька потужних гравців ринку», – додав Бродський, підкреслюючи важливість інвестицій для подальшого розвитку компанії.

Контекст діяльності компанії

Velta Holding є українською гірничодобувною компанією, що спеціалізується на видобутку та переробці титанових руд. Вона має спецдозволи на видобуток ільменітових руд на Бирзулівському та Лікарівському родовищах. Однак через війну компанія стикається з численними викликами, включаючи енергетичні, кадрові та логістичні проблеми. За даними «Опендатабот», виторг української «дочки» «Велта» у 2022 році скоротився на понад 25% – до 1,07 млрд грн, а збиток компанії сягнув 780 млн грн.

Перспективи на ринку

США на 100% імпортують титанову губку, яка є основою для виробництва авіаційних деталей, зброї та медичних імплантів. Головними постачальниками є Японія та Саудівська Аравія, але 70% світового виробництва титанової губки контролює Китай. США прагнуть зменшити залежність від Китаю, і Україна, володіючи одними з найбільших запасів титану в Європі, має реальний шанс витіснити російський титан з ринку США та ЄС, вважає Бродський. За його словами, «Велта» експортує до 100% своєї продукції, з яких 50% йде в Європу, а решта – в США.