Переорієнтація експорту
Після понад десяти років підготовки українського бізнесу до інтеграції на внутрішній ринок Європейського Союзу, на «Саміті експортерів 2025» від Forbes Ukraine віцепремʼєрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина заявила, що Україні слід переорієнтувати свій експорт на країни «третього світу».
«Сьогодні, коли йде розмова про інтеграцію до внутрішнього ринку, ми чуємо сигнали з ЄС, що Україні треба відновити свої спроможності на ринках третіх країн», – зазначила вона. Це свідчить про те, що Європейська комісія намагається відкинути Україну на ринки «третіх країн» на шляху до її євроінтеграції.
Політичні виклики
Ольга Стефанішина підкреслила, що, незважаючи на ці виклики, Україна повинна продовжувати свій шлях за європейським вектором. «Сила нашої переговорної позиції полягає в тому, що неможливо розвернути країну, яка 10 років рухалася в напрямку Європейського Союзу», – додала вона.
Віцепремʼєрка також зазначила, що відвертати Україну від європейського курсу через необґрунтовані цифри або політичні маніпуляції неможливо. Це один з найважливіших політичних викликів на шляху до вступу в ЄС.
Час для розгортання бізнесу
Водночас, за словами Стефанішиної, зараз — найкращий час для розгортання спроможностей українського бізнесу на території Євросоюзу. Це означає автоматичне застосування до підприємців правил внутрішнього ринку ЄС.
Нагадаємо, що у вересні 2014 року Верховна Рада України та Європейський Парламент синхронно ратифікували Угоду про асоціацію між Україною та ЄС, яка передбачає створення поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі.
Статус кандидата в ЄС
Єврокомісія 16 червня 2024 року опублікувала висновок, у якому рекомендувала надати Україні статус кандидата в ЄС, а 23 червня Європейська рада остаточно схвалила це рішення. Остаточне затвердження має відбутися з боку всіх 27 держав-членів.
Саміт експортерів відбувся 16 березня 2023 року за підтримки генеральних партнерів: Payoneer, ТПП України, Meest, «Метінвест». Партнерами експозони виступили: «Нова пошта», група компаній «Прометей», ТМ Casillero del Diablo.
Ці зміни можуть стати важливим кроком для українського бізнесу в умовах глобальних економічних викликів, що постають перед країною.