Україна передала США своє бачення режиму тиші
26 березня 2025 року Україна офіційно передала американській стороні своє розуміння категорій об'єктів інфраструктури, які підпадають під режим тиші. Це стосується, зокрема, об'єктів ядерної та газодобувної сфери. Про це повідомив заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква під час національного телемарафону.
Важливість визначення категорій
"Українська сторона передала американській стороні своє розуміння категорій таких обʼєктів інфраструктури. Дуже важливо – тут не конкретні обʼєкти, не координати, а що туди підпадає, які обʼєкти ядерної сфери, які категорії обʼєктів, наприклад, газодобувної галузі", – зазначив Жовква.
Він також підкреслив, що Росія маніпулює інформацією, публікуючи свою інтерпретацію переговорів. Зокрема, російська сторона стверджує, що режим тиші щодо обстрілів енергооб’єктів діє з 18 березня, хоча, за даними українських джерел, з того часу щонайменше 8 обʼєктів енергетичної інфраструктури України зазнали обстрілів з боку РФ.
Моніторинг порушень
За словами Жовкви, у випадку порушення Росією режиму тиші, держава-монітор буде фіксувати ці випадки. "Далі США, зафіксувавши відповідно, отримавши від монітора таку інформацію, мають вживати відповідні дії", – додав він.
Угода з США
Міністерство енергетики України повідомило, що країна узгодила зі США перелік енергетичних об’єктів, удари по яких Росія має припинити в рамках часткового припинення вогню. Це розходиться з тим, на якому наполягає російська сторона. У Міненерго наголошують, що США знають про вимоги Києва щодо "енергетичного перемир’я", і що вони погоджені з Вашингтоном, незважаючи на паралельні заяви Росії.
Переговори в Ер-Ріяді
США провели перші два раунди переговорів з українською делегацією ще ввечері 23 березня, а наступного дня розпочали переговори з російською делегацією. 25 березня відбулися нові переговори з українцями. Як повідомляється, США досягли домовленостей з Україною та Росією про забезпечення безпечного судноплавства та відмови від використання сили в Чорному морі.
Висновки
Хоча США, Україна та Росія не змогли домовитися про негайне перемирʼя, вони погодилися "розробити заходи" для припинення взаємних обстрілів енергетичних об'єктів. Ці події свідчать про продовження дипломатичних зусиль у вирішенні конфлікту та забезпеченні безпеки в регіоні.
Джерело: Forbes