Політика

Україна формує угоду про надра зі США: нові деталі

Україна визначила свою позицію щодо угоди про надра зі США, заявив міністр закордонних справ Андрій Сибіга. Переговори розпочнуться незабаром у Вашингтоні.

Україна формує угоду про надра зі США: нові деталі

Україна формує переговорну групу

Україна активно працює над формуванням своєї позиції та бачення тексту майбутньої угоди про надра зі Сполученими Штатами. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що українська сторона завершує формування переговорної групи, яка незабаром вирушить до Вашингтона для обговорення американського варіанту тексту угоди. Як зазначає Сибіга, Україна має чітке бачення майбутнього документа, який повинен приносити користь обом сторонам.

Основні принципи угоди

Сибіга підкреслив, що угода повинна відповідати інтересам України та США, не порушуючи європейський курс України, що є одним із головних принципів для Києва. Він також додав, що до переговорного процесу залучать одну з провідних юридичних компаній, а до делегації у Вашингтоні увійде представник Міністерства закордонних справ.

Контекст переговорів

Нагадаємо, що 24 березня Дональд Трамп висловив упевненість у тому, що угода про корисні копалини між Україною та США буде підписана найближчим часом. Вже 26 березня міністр фінансів США Скотт Бессент повідомив, що українській стороні передали проєкт розширеної угоди, яка охоплює ширші аспекти співпраці. Обговорення створення спільного інвестиційного фонду, відомого як «угода про надра», активізувалися.

Юридична сила угоди

На відміну від попередніх домовленостей, які носили лише декларативний характер, новий документ матиме юридичну силу і потребуватиме схвалення Верховної Ради. 28 березня перша віцепрем’єрка та міністерка економіки Юлія Свириденко зазначила, що уряд отримав проєкт угоди від США і наразі його вивчає. Вона додала, що публічні обговорення можуть зашкодити переговорному процесу.

Наступні кроки

1 квітня міністр закордонних справ Андрій Сибіга повідомив про початок консультацій із американською стороною стосовно оновленої версії угоди. За даними Forbes, українська делегація, до складу якої увійшли заступники міністрів економіки та юстиції, планує відвідати США 11-12 квітня для технічних консультацій із адміністрацією президента Дональда Трампа.