Заборона в'їзду для українських офіцерів
Угорщина ухвалила рішення заборонити в'їзд трьом офіцерам Збройних сил України (ЗСУ) через обставини смерті 45-річного мобілізованого Йосипа Шебештеня з Берегового, який мав подвійне громадянство. Про це повідомив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто на пресконференції 17 липня.
Обставини смерті
Йосип Шебештень, як стало відомо, помер 6 липня, а його смерть викликала значний резонанс. Угорська влада стверджує, що чоловік міг загинути внаслідок насильства з боку представників українського територіального центру комплектування (ТЦК). За словами Левенте Мадяра, парламентського держсекретаря МЗС Угорщини, Шебештень нібито був побитий залізним прутом. Проте, як зазначає агентство AP, угорська сторона не надала переконливих доказів цих звинувачень.
Реакція ЗСУ
Командування Сухопутних військ ЗСУ заперечує звинувачення, стверджуючи, що Шебештень був мобілізований на законних підставах. Вони повідомили, що 18 червня він самовільно залишив військову частину, а 24 червня звернувся за медичною допомогою в Берегівську лікарню. Лікарі діагностували у нього гостру реакцію на стрес, і він був госпіталізований до психіатричного закладу. За висновком судово-медичної експертизи, причиною смерті стала тромбоемболія легеневої артерії, а на тілі не було виявлено фізичних ушкоджень, які б свідчили про насильство.
Санкції та дипломатичні наслідки
Угорський уряд звернувся до Європейського Союзу з проханням включити трьох українських офіцерів до санкційних списків. Сіярто зазначив, що до моменту запровадження санкцій, Угорщина вже вжила заходів щодо заборони в'їзду цим особам на свою територію. Раніше МЗС Угорщини викликало українського посла в Будапешті Федора Шандора для обговорення ситуації.
Ця подія підкреслює напруженість у відносинах між Україною та Угорщиною, особливо в контексті мобілізації та прав українських громадян, які мають подвійне громадянство. Як зазначає DW, ситуація потребує подальшого розслідування та дипломатичних зусиль для вирішення конфлікту.