Економіка

Угода України з США щодо корисних копалин: деталі та наслідки

Україна досягла угоди з США про видобуток корисних копалин, незважаючи на складні переговори. Президент Трамп очікує підписання угоди з Зеленським.

Угода України з США щодо корисних копалин: деталі та наслідки

Угода про корисні копалини

Україна уклала угоду з США щодо видобутку корисних копалин, про що повідомив високопосадовець з Києва. "Ми дійсно погодилися з кількома хорошими поправками і вважаємо це позитивним результатом," - зазначив він, не наводячи додаткових деталей. За інформацією BBC, Вашингтон відмовився від початкових вимог щодо права на $500 млрд потенційних доходів від використання природних ресурсів, але не надав чітких гарантій безпеки для України, що є ключовим запитом української сторони.

Переговори між лідерами

Президент США Дональд Трамп висловив сподівання, що його український колега Володимир Зеленський підпише угоду цього тижня. Це відбувається на фоні напружених відносин між лідерами, адже Трамп нещодавно назвав Зеленського "диктатором" і звинуватив Україну у початку війни, в той час як український лідер відкинув вимоги США щодо $500 млрд, заявивши, що Трамп живе в "інформаційному просторі", створеному росією.

Вимоги та реалії

Трамп намагається отримати доступ до українських корисних копалин в обмін на попередню військову допомогу з моменту повномасштабного вторгнення москви три роки тому. Зеленський підкреслив, що "такої великої допомоги з боку США не було", додавши: "Я не можу продавати нашу державу". За словами Трампа, США надали Україні від $300 до $350 млрд, і він заявив: "Ми хочемо повернути ці гроші".

Більше ніж просто угода

Заступниця прем'єр-міністра України Ольга Стефанішина повідомила, що угода є "лише частиною картини". Вона зазначила, що адміністрація США неодноразово підкреслювала, що це частина більшого плану. За даними українських джерел, США змушені були відмовитися від деяких своїх жорстких вимог, і багато деталей угоди потребують подальших переговорів.

Геополітичні наслідки

Ця угода може стати прецедентом, адже допомога США тепер супроводжується умовами. Це свідчить про фундаментальну перебудову американської зовнішньої політики, яка тривала понад 75 років. Як повідомляє український сайт "Укрінська правда", угода про корисні копалини буде підписана міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою та державним секретарем США Марко Рубіо.

Ресурси України

Україна володіє величезними запасами критичних елементів і мінералів, включаючи літій і титанові, а також значними запасами вугілля, газу, нафти та урану, вартість яких оцінюється в мільярди доларів. За оцінками, близько 5% світових "критичних сировин" знаходяться в Україні, включаючи 7% світового титану, що використовується в будівництві. Однак частина мінеральних родовищ була захоплена росією, і, за словами міністра економіки України Юлії Свириденко, ресурси вартістю $350 млрд залишаються на окупованих територіях.