Економіка

Угода України та США: інвестиційний фонд для відбудови

Юлія Свириденко підписує угоду з США про інвестиційний фонд для відбудови України. Прем'єр Шмигаль розкриває деталі угоди.

Угода України та США: інвестиційний фонд для відбудови

Угода про економічне партнерство

Перша віцепрем'єр-міністерка, міністерка економіки України Юлія Свириденко вирушила до Вашингтона для підписання угоди з міністром фінансів США Скотом Бессентом. Ця угода стосується економічного партнерства та створення фонду інвестицій у відбудову України, відомого також як угода про доступ американців до українських корисних копалин. Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль у середу, 30 квітня.

Підготовка до підписання

Шмигаль зазначив, що всі принципові моменти домовленостей вже погоджені, і наразі узгоджуються технічні деталі перекладу з англійської на українську мову. За його словами, угода може бути підписана вже в середу ввечері за київським часом. "Щойно будуть доопрацьовані всі остаточні деталі, угода буде підписана", - підкреслив він в ефірі національного телемарафону "Єдині новини".

Принципові питання угоди

Прем'єр також запевнив, що українським переговорникам вдалося відстояти свою позицію з низки принципових питань, зокрема щодо раніше наданої США допомоги. "В угоді жодної згадки про борги або про попередні внески немає і не буде", - наголосив Шмигаль. Він також зазначив, що угода не суперечитиме умовам вступу України до Європейського Союзу та іншим євроінтеграційним зобов'язанням.

Структура фонду

Згідно з підготовленими пропозиціями, фонд інвестицій у відбудову наповнюватиметься рівними частинами Україною та США. Внески будуть здійснюватися у грошовій формі, а американська сторона також може зараховувати нову військову допомогу для України як внесок до цього фонду. Управління фондом буде здійснюватися на паритетних засадах: по три представники з українського та американського боку.

Вирішення суперечок

Угода передбачає, що можливі суперечки вирішуватимуться в порядку взаємних консультацій, що є зміною в порівнянні з попереднім варіантом, де зазначалося, що суперечки будуть вирішуватися за американським законодавством. Шмигаль запевнив, що фонду не передаватимуть права власності або користування на українські надра чи підприємства.

Прибутки та інвестиції

Прибутки фонду вперше можуть розподілятися за домовленістю сторін через 10 років після початку його роботи. Протягом цього часу всі прибутки фонду обов'язково реінвестуються в українську економіку. "Це можуть бути як інвестиції капітальні у створення підприємств, так і угоди про викуп продукції українського виробництва", - зазначив прем'єр.

Податкові пільги

Угода також звільняє сторони від оподаткування і мит, що означає нульові мита і нульові податки для обох сторін. Американська сторона зобов'язується залучати інших міжнародних партнерів та приватний бізнес до роботи за підтримки цього фонду.

Наступні кроки

Шмигаль нагадав, що ця угода є міжнародним договором, тому має бути ратифікована Верховною Радою України. Консультації з головами парламентських фракцій заплановані на четвер, 1 травня. Також у подальшому мають бути укладені ще дві "виконавчі" угоди, які стосуються безпосередньо створення фонду, його фінансування і наповнення. Робота над ними триває.

Ця угода є важливим кроком у зміцненні економічних зв'язків між Україною та США, а також у відновленні української економіки після численних викликів, з якими країна стикалася в останні роки. За даними DW, підписання угоди може стати важливим етапом у розвитку двосторонніх відносин.