Угода про надра: терміни реалізації
Експерти у галузях природних ресурсів і гірничодобувної промисловості вважають, що для реалізації проєктів з видобутку корисних копалин в рамках угоди про створення Інвестиційного фонду відбудови США-Україна, знадобиться не менше 10 років. Про це йдеться в матеріалі видання Financial Times, оприлюдненому 13 травня 2025 року.
Думка експертів
"Це може бути 10-15 років - саме про такі терміни ми говоримо", - зазначив колишній керівник відділу природних ресурсів Європейського банку реконструкції та розвитку Ерік Расмуссен. З ним погоджується і голова консалтингової групи у сфері гірничої промисловості Clareo Пітер Браянт, який підкреслив, що угода "не знижує ризиків у ланцюжку постачання". Відкриття й розробка родовищ корисних копалин "займуть принаймні 10 років".
Прибутки та реінвестиції
Українські посадовці раніше також називали цифру у 10 років для початку розподілу прибутків фонду, хоча і говорили про можливість їхнього реінвестування. "Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватись в Україну - у нові проєкти чи відбудову", - зазначила перша віцепрем'єр-міністерка, міністерка економіки Юлія Свириденко після підписання угоди.
Потенційні енергетичні проєкти
На думку окремих спостерігачів, енергетичні проєкти, зокрема у секторах видобутку нафти і газу, можуть стати одними із перших в рамках цієї угоди, адже можуть бути реалізовані у коротші терміни. Національна енергетична компанія "Нафтогаз" ще до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну розглядала кілька проєктів, зокрема розробку глибоководного газового родовища в Чорному морі, та проводила переговори з американськими компаніями ExxonMobil, Halliburton та Chevron.
Ризики реалізації угоди
Втім, експерти називають і низку ризиків, які можуть негативно вплинути на реалізацію проєктів за цією угодою. Серед головних питань - припинення вогню у війні, а також те, які території України залишаться окупованими рф, адже наразі остання контролює, зокрема, низку вугільних шахт та окремі родовища літію. Також є питання до того, чи доведеться гірничодобувним компаніям покривати витрати на очищення землі від вибухонебезпечних предметів.
Проблеми, не пов'язані з війною
Крім того, існують проблеми, що не пов'язані з війною, зокрема корупція та брак кваліфікованих кадрів. Ще однією перешкодою є доступ до даних геологічної розвідки, значна частина яких засекречена через війну. Експерти також зазначають, що, враховуючи довгу історію видобутку корисних копалин в Україні, найкращі родовища, можливо, вже розроблені.
Підписання угоди
Після тривалих перемовин Україна і США 30 квітня підписали угоду, що передбачає створення Інвестиційного фонду відбудови. Задекларована мета його діяльності - залучення інвестицій в Україну. 8 травня ця угода була ратифікована Верховною Радою, а 12 травня її підписав президент Володимир Зеленський. Для початку роботи фонду необхідно внести низку змін до українського законодавства. У вівторок Верховна Рада ухвалила у першому читанні зміни до Бюджетного кодексу, необхідні для реалізації домовленостей з США. Втім, не менш важливим є укладання ще одного двостороннього документа - так званої угоди про обмежене партнерство, на яку є численні посилання в угоді про надра, але зміст якої досі невідомий.
Згідно з інформацією DW