Політика

Трамп завадив Ізраїлю атакувати ядерні об'єкти Ірану

Президент США Дональд Трамп відмовив Ізраїлю в підтримці військової операції проти Ірану, обравши дипломатичний шлях для обмеження ядерної програми Тегерана.

Трамп завадив Ізраїлю атакувати ядерні об'єкти Ірану

Президент США Дональд Трамп завадив Ізраїлю здійснити військову операцію проти Ірану, спрямовану на знищення його ядерних об'єктів. Про це пише американське видання The New York Times (NYT) у четвер, 17 квітня. Замість цього США розпочали переговори з Іраном щодо обмеження його ядерної програми.

Плани Ізраїлю

Як повідомляє NYT, ізраїльські високопосадовці розробили плани нападу на іранські ядерні об'єкти в травні, що відкинуло б спроможності Ірану в розробці ядерної зброї на рік чи більше. Ізраїль розраховував на підтримку США, адже потребував не лише захисту від іранської відплати, а й допомоги у забезпеченні успіху атаки. Проте Трамп обрав дипломатію, а не військові дії, донісши це прем'єру-міністру Ізраїлю Беньяміну Нетаньяху під час його візиту в Вашингтон минулого тижня.

Дипломатичні зусилля

Опісля у заяві Нетаньяху йшлося, що угода з Іраном спрацює лише в тому випадку, якщо вона дозволить підписантам "увійти, підірвати об'єкти, демонтувати все обладнання, під американським наглядом і з американським виконанням". За даними видання, Трамп ухвалив своє рішення після місяців внутрішніх дебатів щодо того, чи слід продовжувати дипломатичні дії, чи підтримати Ізраїль у прагненні перешкодити Ірану створити бомбу на тлі військового та економічного ослаблення Ірану.

Консенсус проти військових дій

Дискусія призвела до консенсусу поки що проти військових дій, тоді як Іран сигналізує готовність до переговорів. За останніми даними Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), Іран має приблизно 274,8 кілограма урану, збагаченого до 60 відсотків. Для створення ядерної зброї потрібне збагачення до 90 відсотків.

Непрямі переговори

За даними британського видання The Guardian, під час непрямих переговорів спеціального посланця президента США Стіва Віткоффа і міністра закордонних справ Ірану Аббаса Арагчі в Омані 12 квітня йшлося про передачу запасів високозбагаченого урану третій стороні, на чому наполягає Вашингтон. Водночас Іран прагне, щоб накопичені ним запаси залишалися в країні під суворим контролем МАГАТЕ. Іран розглядає це як запобіжний захід або страховку на випадок, якщо США знову вирішать вийти з угоди, як це зробив Трамп у 2018 році.

Таким чином, ситуація навколо іранської ядерної програми залишається напруженою, а дипломатичні зусилля США можуть стати ключовими у запобіганні ескалації конфлікту в регіоні. За даними DW, подальші кроки Вашингтона можуть суттєво вплинути на стабільність у Близькосхідному регіоні.