Трамп і його розчарування
Перед публічним оголошенням про можливий вихід з "мирних переговорів" президент США Дональд Трамп висловив своє розчарування їхнім ходом державному секретареві Марко Рубіо та своєму спеціальному посланцю Стіву Віткоффу. Про це в суботу, 19 квітня, повідомило американське видання Axios, посилаючись на джерела.
Зустріч у Парижі
Розчарування Трампа мирним процесом стало темою обговорення на зустрічі Рубіо з українцями та європейцями в Парижі 17 квітня. Як зазначає Axios, Рубіо не уточнив, яким чином виглядатиме вихід з переговорів, але наголосив на необхідності швидкого прогресу. Один з європейських дипломатів підкреслив, що риторика Рубіо була спрямована здебільшого на українців.
Тиск на Україну
Джерело, близьке до українського уряду, вважає, що слова Рубіо були націлені на тиск на Україну. Співрозмовник висловив побоювання, що вихід Трампа з переговорів може призвести до зупинення військової допомоги Україні з боку США. Європейські дипломати зазначають, що Рубіо не говорив про посилення тиску на росію під час паризьких зустрічей.
Тиск з боку Трампа
"Складалося враження, що Рубіо і Віткофф перебувають під великим тиском з боку Трампа, і вони перекладають його на інших гравців", - цитує видання одного зі своїх співрозмовників. Речниця Держдепу Теммі Брюс повідомила, що 18 квітня Рубіо провів телефонну розмову з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, в якій доніс, що "якщо найближчим часом не з'явиться чіткий шлях до миру, США відійдуть від зусиль, спрямованих на встановлення миру".
Офіційна позиція Трампа
Публічно Рубіо зазначив, що Трамп вирішив, що "присвятив цьому багато часу і енергії, і зараз у світі відбувається багато речей, на яких нам потрібно зосередитися". Згодом сам Трамп офіційно підтвердив, що якщо угода між Україною та рф не буде досягнута найближчим часом, він може просто перейти до інших питань зовнішньої політики.
Ця ситуація викликає занепокоєння серед українських дипломатів, оскільки вихід США з мирних переговорів може суттєво вплинути на подальший хід конфлікту та міжнародну підтримку України.
За даними DW, події розвиваються на фоні зростаючої напруги в регіоні та невизначеності в міжнародних відносинах.