Політика

Трамп проти Гарварду: конфлікт через іноземних студентів

Конфлікт між Трампом і Гарвардським університетом загострюється через фінансування та навчання іноземних студентів.

Трамп проти Гарварду: конфлікт через іноземних студентів

Конфлікт між Трампом і Гарвардським університетом

Гарвардський університет, заснований у 1636 році, є одним з найпрестижніших навчальних закладів у світі. Тут здобували освіту чимало лауреатів Нобелівської премії та вісім президентів США. Однак для теперішнього американського президента Дональда Трампа Гарвард - це "жарт", та ще й не той, з якого варто сміятися. Він навчає "ненависті та дурості" і працевлаштовує "лівих ідіотів", - написав Трамп на своїй соціальній платформі "TruthSocial" в середині квітня.

Фінансування під загрозою

Трамп також заявив, що елітний університет більше не повинен отримувати державне фінансування. У відповідь на це різні державні структури негайно заморозили 2,2 мільярда доларів США, які призначалися для університету. У середині травня урядова робоча група з боротьби з антисемітизмом повідомила керівництву університету про скорочення ще 450 мільйонів доларів США.

Заборона на навчання іноземних студентів

Адміністрація Трампа ще більше загострила суперечку й заборонила Гарварду продовжувати приймати і навчати іноземних студентів. Як неодноразово давав зрозуміти сам Трамп і люди з його найближчого оточення, їх турбує те, що на їхню думку, там викладають і досліджують переважно лівий контент та ідеології.

Однак, згідно з Конституцією США, уряд має право обмежувати свободу висловлення поглядів лише у деяких окремих виняткових випадках. Саме на ці винятки і послалися понад 100 американських університетів у своєму відкритому листі, в якому висловили протест проти "безпрецедентного державного втручання і політичного впливу".

Протести та антисемітизм

Юридичною підставою для скорочення фінансування стали пропалестинські демонстрації в багатьох американських університетах, які виникли у відповідь на війну Ізраїлю проти ХАМАСу. Війна є відповіддю Ізраїлю на терористичну атаку ісламістів, здійснену 7 жовтня 2023 року із Сектора Гази під проводом ХАМАСу, який у США, Німеччині та низці інших країн вважається терористичною організацією.

За різними даними, під час протестів у США були скоєні антисемітські напади на єврейських студентів. Загалом уряд США припинив фінансування близько 60 університетів або, принаймні, погрожував це зробити.

Вимоги уряду

У березні, наприклад, уряд США скасував фінансування Колумбійського університету в Нью-Йорку обсягом 400 мільйонів доларів США. Звинувачення полягало в тому, що керівництво університету бездіяльне "з огляду на утиски єврейських студентів". Колумбійський університет подав позов проти блокування фінансування, але водночас виконав низку вимог уряду.

Гарвард - поки що єдиний університет, який відкрито виступає проти вимог уряду. Університет у передмісті Бостона, ймовірно, також може дозволити собі суперечку з урядом, оскільки має накопичені у своєму фонді кошти обсягом понад 50 мільярдів доларів.

Загроза для іноземних студентів

Міністр внутрішньої безпеки США Крісті Ноем дала керівництву Гарвардського університету 72 години на те, щоб відмовитися від протесту. Інакше вона відкличе ліцензію університету на навчання іноземних студентів. У такому разі студенти можуть навіть втратити посвідку на проживання в США, якщо не переведуться до іншого університету.

Для університету це може означати більше, ніж просто втрату міжнародних талантів. Приблизно 6800 студентів, які навчаються в Гарварді без американського паспорта, платять за навчання усі разом близько 400 мільйонів доларів США щороку. Американські студенти платять за навчання стільки ж - близько 59 000 доларів на рік.

Податки на університетські фонди

Уряд США також розглядає можливість збільшення податків на приріст капіталу з університетських фондів. Більшість цих коштів інвестується в цінні папери, які приносять сотні мільйонів доларів прибутку щороку.

Під час свого першого президентського терміну Трамп запровадив податок на приріст капіталу в розмірі 1,4 відсотка для університетів, фонди яких мають понад півмільйона доларів у розрахунку на одне студентське місце. У майбутньому очікуються подальші кроки.

Судова тяганина

Найбільша ставка оподаткування прибутку від капіталу, що перевищує два мільйони доларів США на одне місце в університеті, має становити 21 відсоток. За оцінками економіста Філіпа Левіна, які наводить "USA Today", такі елітні університети, як Єльський, Стенфордський, Массачусетський технологічний інститут, Принстонський університет і, звичайно ж, Гарвард, в результаті будуть змушені платити від 400 до 850 мільйонів доларів податків на рік.

Згідно з листом трьох урядових установ до керівництва університету, уряд США вимагає від нього здійснити комплексні реформи до серпня 2025 року, які, вочевидь, мають на меті протидіяти тому, що теперішня американська влада вважає домінуванням лівих ідеологій на факультетах.

Серед іншого, нові правила мають обмежити "владу" студентів і викладачів, а також співробітників університетів, які "більше переймаються активізмом, ніж науковими дослідженнями".

Перспективи

Минулої п'ятниці Гарвардський університет здобув перший успіх у суді: суддя ухвалила рішення на користь елітного університету і тимчасово зупинила план уряду США щодо виключення іноземних студентів. Суддя Елісон Д. Берроуз дійшла висновку, що університет довів, що розпорядження уряду завдасть "негайної та непоправної шкоди" Гарварду. Це рішення, швидше за все, буде лише першим кроком у довгій судовій тяганині, адже воно не є остаточним.

Як повідомляє DW, подальший розвиток подій залишається невизначеним, і ситуація навколо Гарварду продовжує залишатися напруженою.

Нове

Кравченко планує перевірити справи НАБУ та САП

Генеральний прокурор Руслан Кравченко анонсував перевірку розслідувань НАБУ та САП, які тривають понад рік без результатів.

0 хвилин

Конфлікт Трампа з Гарвардом: мільярди на кону

У Бостоні розпочинається судовий процес між адміністрацією Трампа та Гарвардським університетом через заморожені федеральні гранти.

2 дні, 3 години

Суд заборонив Трампу позбавляти Гарвард іноземних студентів

Федеральний суд США заборонив адміністрації Трампа анулювати право Гарварду приймати іноземних студентів. Рішення ухвалено 23 травня.

1 місяць, 4 тижні

Трамп заборонив Гарварду приймати іноземних студентів

Адміністрація Трампа заборонила Гарвардському університету приймати іноземних студентів, звинувативши його у насильстві та антисемітизмі.

2 місяці

Університети США об'єднуються проти атак Трампа на освіту

Престижні університети США створили альянс для захисту академічної свободи від адміністрації Трампа.

2 місяці, 3 тижні

<