Політика

Трамп про безсилля Європи в іранських переговорах

Президент США Дональд Трамп підкреслив безсилля європейських партнерів у переговорах з Іраном, заявивши, що вони не відіграють жодної ролі.

Трамп про безсилля Європи в іранських переговорах

Трамп про переговори з Іраном

Президент США Дональд Трамп 20 червня висловився про переговори, що відбулися в Женеві між міністрами закордонних справ Франції, Німеччини, Великої Британії та їх іранським колегою. Він зазначив, що "це не допомогло" і підкреслив, що Іран не зацікавлений у переговорах з Європою, а хоче спілкуватися лише зі Сполученими Штатами. Трамп зробив ці заяви під час вечері зі збору коштів у своєму гольф-клубі в Бедмінстері.

Військові дії США

Після цих коментарів, 22 червня, Сполучені Штати завдали авіаударів по ядерних об'єктах в Ірані. Трамп підкреслив, що ні окремі європейські країни, ні ЄС в цілому не мають значної ролі в близькосхідній дипломатії. Як зазначив Ян Техау, директор європейського підрозділу консалтингової компанії Eurasia Group, основними гравцями в цій ситуації залишаються Ізраїль і США, які не консультуються з Євросоюзом.

Втрата впливу ЄС

Протягом багатьох років Європейський Союз намагався позиціонувати себе як важливий дипломатичний гравець, особливо в контексті угоди про ядерну програму Ірану (JCPOA), укладеної в 2015 році. Однак після виходу США з угоди в 2018 році та провалу платіжного механізму INSTEX, Брюссель втратив свої економічні важелі впливу на Тегеран. Війна, що почалася 13 червня з ізраїльських авіаударів, підкреслила, що ЄС не є рушійною силою у вирішенні конфлікту на Близькому Сході.

Різні погляди на кризу

На зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів ЄС у Брюсселі 23 червня було висловлено бажання якнайшвидше розпочати переговори з Іраном. Однак, як виявилося, західні країни мають різні погляди на кризу. Німецький канцлер Фрідріх Мерц підтримав Ізраїль, тоді як інші країни, такі як Ірландія та Іспанія, критикують уряд Нетаньяху.

Відсутність єдиної політики

Єдина зовнішня політика Євросоюзу щодо Близького Сходу залишається невизначеною. Як зазначила верховна представниця ЄС із закордонних справ Каї Каллас, "у довгостроковій перспективі дипломатія завжди буде найкращим шляхом вирішення проблеми іранської ядерної програми". Проте, Техау вважає, що європейські політики не змогли адекватно оцінити ситуацію в регіоні, що призвело до їхньої маргіналізації.

Висновки

Європейський Союз, хоча і намагається знайти свою роль, стикається з серйозними викликами у своїй зовнішній політиці. Військові дії США та Ізраїлю, а також відсутність єдиної позиції серед європейських країн ставлять під сумнів здатність ЄС впливати на ситуацію в регіоні. Як зазначає Техау, ЄС повинен переосмислити свою дипломатію та стати більш дієздатним у військовому сенсі, щоб мати можливість впливати на події на Близькому Сході.

Згідно з інформацією DW, Європа повинна знайти нові підходи для вирішення конфліктів у регіоні, щоб не залишитися осторонь від важливих геополітичних процесів.

Нове

Зеленський пропонує законопроєкт для захисту НАБУ і САП

Президент Володимир Зеленський анонсував законопроєкт для гарантування незалежності антикорупційних інституцій України.

0 хвилин

Конфлікт Ізраїлю та Ірану: нові перспективи для регіону

Конфлікт між Ізраїлем та Іраном, схоже, досяг нової стадії після укладення припинення вогню.

3 тижні, 6 днів

США завдали ударів по ядерних об'єктах Ірану: новий етап конфлікту

США здійснили військові удари по ядерних об'єктах Ірану, що викликало глобальне занепокоєння. Які наслідки цього кроку?

1 місяць

Трамп вирішить про участь США в конфлікті Ірану та Ізраїлю

Президент США Дональд Трамп оголосив про можливе рішення щодо участі США в конфлікті з Іраном протягом наступних двох тижнів.

1 місяць

Ізраїль завдав ударів по Ірану: загибель військових та вчених

Під час ізраїльських авіаударів в Ірані загинули високопоставлені військові та ядерники. Серед них – командувач КВІР Хоссейн Саламі.

1 місяць, 1 тиждень

<