Торговельна суперечка між США та ЄС
За даними DW, Наближається дедлайн для досягнення угоди в митній суперечці між США і Євросоюзом. У травні президент США Дональд Трамп погодився відстрочити до 9 липня введення 50-відсоткових мит на європейські товари, пославшись на прохання голови Європейської комісії Урсули фон дер Ляйен. Досі незрозуміло, чи обмежиться все погрозами Вашингтона, чи відбудеться ескалація і будуть запроваджені постійні мита.
Реакція міжнародних інвесторів
Незважаючи на серйозний тиск з боку адміністрації Трампа, міжнародні інвестори дедалі більше скептично ставляться до економіки США і виявляють все більший інтерес до Європи, особливо до найбільшої економіки ЄС - Німеччини. У той час як американський біржовий індекс S&P 500 з початку року залишається в мінусі, німецький індекс DAX зріс більш ніж на 15 відсотків і досяг нового історичного максимуму.
З моменту вступу Трампа на посаду, долар втратив близько 10 відсотків своєї вартості щодо євро, британського фунта і швейцарського франка. На вразливість США вказує і Міжнародний валютний фонд (МВФ), який попередив, що американський держборг може вийти з-під контролю.
Попередження від фінансових експертів
Президент німецького федерального банку (Бундесбанк) Йоахім Наґель на саміті G7 в Канаді попередив про нові потрясіння на фінансових ринках, якщо торговельна суперечка з США не буде врегульована. "Іноді у мене складається враження, що ми стоїмо на порозі фінансового краху", - сказав у травні Наґель, назвавши "токсичною сумішшю" падіння котирувань акцій, ослаблення долара і зростання прибутковості облігацій після оголошення високих мит щодо майже всіх торгових партнерів США.
Заступник керуючого директора МВФ Гіта Гопінат в інтерв'ю Financial Times незадовго до цього заявила, що дефіцит бюджету США занадто великий і країні необхідно зайнятися проблемою "постійного зростання" боргу. За даними мінфіну США, боргове навантаження країни перевищило 36 трильйонів доларів.
Зростання інтересу до Німеччини
На думку економіста Ганса-Вернера Зінна, можливості США для збереження поточної боргової моделі стрімко скорочуються. "Американцям доведеться затягнути паски. Такий рівень життя, такий світ, коли вся країна складається з торгових центрів і майже без заводів, довго не протримається", - каже він.
Головний економіст Світової організації торгівлі (СОТ) Ральф Осса з розумінням ставиться до прагнення США скоротити дефіцит торговельного балансу з ЄС, але критикує задіяні методи. "Практично всі фахівці згодні, що, з макроекономічного погляду, мита - це не той інструмент, за допомогою якого слід боротися з торговими дефіцитами", - зазначає він.
Голова німецького державного банку розвитку KfW Штефан Вінтельс також підтверджує зростання інтересу міжнародних інвесторів до Німеччини. "У моїх поїздках до Нью-Йорка, Лондона і Цюріха я бачу зростання інтересу міжнародних інвесторів до Німеччини. Багато інституційних інвесторів надмірно вкладалися в США і хочуть активніше інвестувати в Європу, особливо в Німеччину", - сказав Вінтельс в інтерв'ю виданню Handelsblatt.
Перспективи для Європи
Навіть такі гіганти, як найбільший у світі фонд Blackstone, що управляє активами, спрямовують погляд на ЄС. Гендиректор Blackstone Стів Шварцман оголосив, що протягом наступних десяти років фонд має намір вкласти до 500 мільярдів доларів (437 мільярдів євро) у Європу.
У Брюсселі усвідомили, що внутрішній ринок із майже 450 мільйонами споживачів має стати більш ефективним. У рамках світової торговельної війни ЄС планує боротися із "десятьма головними бар'єрами" на внутрішньому ринку. Очікується, що у виграші виявляться насамперед малі та середні підприємства, яким простіше вести транскордонний бізнес у межах ЄС.
Таким чином, Європа вже зараз отримує вигоду зі зміни підходу до Старого Світу. На конференції Super Return International, що відбулася на початку червня в Берліні, зібралися тисячі великих інвесторів, включаючи пенсійні фонди, страхові компанії та державні фонди з усього світу - з активами під управлінням на суму близько 46 трильйонів євро.
За даними Bloomberg, керівники великих інвестфондів, таких як BC Partners, Permira і Brookfield Asset Management, назвали Європу кращим напрямком для інвестицій на тлі зростання глобальних економічних ризиків.
Таким чином, торговельна війна Трампа може стати каталізатором для зміни інвестиційних потоків на користь Європи, зокрема Німеччини, що може мати довгострокові наслідки для глобальної економіки.