Зростання ризиків торгівлі людьми в Україні
Збройна агресія росії проти України, що розпочалася у 2014 році, та широкомасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року значно збільшили ризики торгівлі людьми. Про це йдеться у доповіді Групи експертів з питань боротьби з торгівлею людьми (GRETA), оприлюдненій 12 червня 2025 року у Страсбурзі.
Аналіз ситуації з 2018 по 2024 рік
Доповідь охоплює період з 2018 по 2024 рік. Експерти GRETA дійшли висновку, що Україна продовжує залишатися країною, звідки переважно походять жертви торгівлі людьми, яких експлуатують як за кордоном, так і всередині країни. За даними доповіді, у період з 2018 по 2024 рік кількість людей, яким було надано статус жертви торгівлі людьми в Україні, становила 925 осіб. Більшість серед них становлять чоловіки - 57 відсотків.
Методи експлуатації
Людей, які потрапили в руки работорговців, піддавали трудовій та сексуальній експлуатації, залучали до злочинної діяльності та збройних конфліктів переважно на території самої України. Основною країною експлуатації жертв торгівлі людьми за межами України була російська Федерація: 37 осіб у 2023 році і 12 осіб - у 2024 році. Протягом останніх двох років звітного періоду одиничні випадки фіксувалися також у Німеччині, Франції, Польщі, Італії, Туреччині та Румунії.
Масове переміщення людей
Повномасштабне вторгнення рф в Україну спровокувало масове переміщення людей, внаслідок якого за межі країни виїхало понад 6 мільйонів українців, ще понад 6 мільйонів стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО). В умовах масової міграції, складної економічної та гуманітарної ситуації, закриття підприємств та медичних установ ризики торгівлі людьми зросли. Складне фінансове становище більшості переселенців, проблеми з пошуками роботи та житла змушують їх вдаватися до ризикованих стратегій пошуку джерел доходу.
Діти в групі ризику
Окремою групою ризику стали українські діти, яких евакуйовують з дитячих будинків та депортують з тимчасово окупованих територій до рф. Вони можуть стати жертвами різних форм експлуатації, включно з примусом до злочинної діяльності та незаконним усиновленням.
Законодавчі зміни та виклики
В Україні триває напрацювання законодавчої бази щодо боротьби з торгівлею людьми. За час, що минув від останнього звіту GRETA, були внесені зміни до кримінального законодавства щодо відповідальності за торгівлю людьми. Проте, попри існуючі положення щодо доступу до правової допомоги, чимало жертв торгівлі людьми не отримують її під час судових розглядів.
Заклик до дій
Експерти РЄ закликають українську владу забезпечити усіх жертв торгівлі людьми належною допомогою та підтримкою, сприяти їхній реінтеграції у суспільство та гарантувати доступ до медичного обслуговування. Наразі в Україні існує 18 центрів соціально-психологічної допомоги, які можуть розмістити жертв торгівлі людьми, проте забезпечити їм належні умови під час війни складно, оскільки ці центри переповнені і в них бракує персоналу.
Згідно з інформацією DW, ситуація в Україні вимагає термінових заходів для захисту найбільш вразливих верств населення.