Суспільство

Тюремна ієрархія в Україні: проблеми та рекомендації Ради Європи

Рада Європи оприлюднила звіт про тюремну ієрархію в Україні та інших країнах, вказуючи на ризики насильства та необхідність реформ.

Тюремна ієрархія в Україні: проблеми та рекомендації Ради Європи

Тюремна ієрархія в Україні та інших країнах

Тюремна ієрархія залишається серйозною проблемою для пенітенціарних систем дев’яти держав-учасниць Європейської конвенції про запобігання катуванням. До цих країн належать Вірменія, Азербайджан, Естонія, Грузія, Латвія, Литва, Молдова, росія та Україна. Члени профільного комітету Ради Європи (РЄ) дійшли до такого висновку у своєму щорічному звіті за 2024 рік, оприлюдненому 24 квітня.

Проблеми тюремної системи

Згідно з інформацією DW, існування кастової системи у тюрмах створює ризики фізичного та сексуального насильства, залякування та вимагання для ув'язнених. Члени Комітету РЄ із запобігання тортурам (CPT) зазначили, що неофіційна тюремна ієрархія має значний вплив на управління пенітенціарними установами та реінтеграцію ув'язнених.

Історичні корені проблеми

Експерти вважають, що причина поширення тюремної ієрархії в цих країнах пов'язана з їхньою історією, зокрема з періодом існування Радянського Союзу. Тоді делегування в'язням повноважень на керування тюрмами було частиною політики тюремної системи, особливо в часи ГУЛАГу. Витоки неформальної ієрархії можна простежити ще з часів царської росії.

Недостатні заходи для викорінення ієрархії

На жаль, заходи, які вживають ці дев'ять країн для викорінення тюремної ієрархії, виявляються недостатніми. У тюрмах ув'язнені продовжують утримуватися в переповнених бараках, що сприяє розвитку тюремної субкультури та організованих кримінальних структур. Якщо держави не почнуть системно боротися з неофіційною ієрархією, це може призвести до подальшого насильства та експлуатації ув'язнених.

Рекомендації Ради Європи

Комітет РЄ із запобігання тортурам також оприлюднив додатковий документ з поглибленим аналізом проблеми тюремної ієрархії та рекомендаціями щодо її викорінення. Експерти радять модернізувати тюремні установи, збільшити кількість працівників пенітенціарних установ, запровадити спеціальні навчальні тренінги та поліпшити розслідування випадків насильства.

Візит до України

Звіт також містить висновки експертів щодо їх візиту в Україну, який відбувся у жовтні 2023 року. Делегація CPT відвідала поліцейські та тюремні установи в Вінниці, Львові, Києві, Житомирі, Одесі та Умані. Основною метою візиту було вивчення умов утримання ув'язнених та поводження з ними з боку поліції.

Висновки правозахисників

Головними проблемами, виявленими правозахисниками РЄ в Україні, стали переповненість тюрем, неформальна ієрархія серед ув'язнених та незадовільний стан деяких тюремних будівель. Проте комітет відзначив значні зусилля української влади щодо забезпечення належних умов для осіб, позбавлених волі, в ці надзвичайно важкі часи.