Безпека

Талібан втратив півмільйона зброї: загроза для безпеки

Півмільйона одиниць зброї, захопленої Талібаном в Афганістані, зникли, потрапивши до рук терористичних груп, повідомляє ООН.

Талібан втратив півмільйона зброї: загроза для безпеки

Втрата зброї Талібаном

За даними BBC, півмільйона одиниць зброї, які Талібан захопив в Афганістані, були втрачені, продані або контрабандою переправлені до терористичних груп. ООН вважає, що частина цієї зброї потрапила до афілійованих з Аль-Каїдою угруповань.

Талібан захопив близько мільйона одиниць зброї та військової техніки, більшість з яких була профінансована США, коли він відновив контроль над Афганістаном у 2021 році. Як повідомив анонімний колишній афганський чиновник, багато афганських солдатів здалися або втекли, залишивши свої зброю та техніку. Деяке обладнання було просто залишено американськими військовими.

Визнання Талібану

На закритому засіданні Комітету з санкцій Ради Безпеки ООН у Досі наприкінці минулого року Талібан визнав, що принаймні половина цього обладнання наразі "не підлягає обліку". Член комітету підтвердив, що місцезнаходження півмільйона одиниць зброї невідоме.

У звіті ООН у лютому зазначалося, що афілійовані з Аль-Каїдою угруповання, такі як Техрік-е-Талібан Пакистан, Ісламський рух Узбекистану, Східно-Туркестанський ісламський рух та рух Ансар Алла з Ємену, отримують доступ до зброї, захопленої Талібаном, або купують її на чорному ринку.

Реакція Талібану

Хамдулла Фітрат, заступник речника уряду Талібану, заявив, що вони серйозно ставляться до захисту та зберігання зброї. "Вся легка та важка зброя надійно зберігається. Ми рішуче заперечуємо звинувачення у контрабанді або втраті", - сказав він.

Згідно з даними ООН, Талібан дозволив місцевим командирам зберігати 20% захопленої американської зброї, що сприяло розвитку чорного ринку. Місцеві командири, які мають певну автономію, часто обмінюються зброєю для зміцнення своєї влади.

Чорний ринок зброї

Колишній журналіст з міста Кандагар повідомив, що після захоплення влади Талібаном у місті існував відкритий ринок зброї, але згодом він перейшов у підпілля через месенджер WhatsApp. На цьому ринку заможні особи та місцеві командири торгують новою та вживаною американською зброєю, переважно залишеною американськими військовими.

Політичні наслідки

Кількість зброї, зафіксованої американським органом, відповідальним за нагляд за проектами відновлення в Афганістані (Sigar), є нижчою, ніж зазначено нашими джерелами. У звіті 2022 року Sigar визнала, що не змогла отримати точну інформацію через різні джерела фінансування та постачання.

Це питання стало політичним, і президент США Дональд Трамп неодноразово заявляв, що він хоче повернути зброю з Афганістану. Він стверджував, що там залишилося зброї на 85 мільярдів доларів. "Афганістан є одним з найбільших продавців військової техніки у світі, ви знаєте чому? Вони продають обладнання, яке ми залишили", - сказав Трамп.

Висновки

Талібан регулярно демонструє захоплену американську зброю, представляючи її як символи перемоги та легітимності. Після виведення військ у 2021 році Пентагон стверджував, що залишене обладнання було знеструмлене, але Талібан зумів створити боєздатну армію, використовуючи американську зброю. Проте, їх здатність експлуатувати та обслуговувати складну техніку, таку як вертольоти Black Hawk, обмежена через брак підготовленого персоналу.

Поки Трамп намагається повернути зброю, колишній керівник Sigar, Джон Сопко, зазначає, що такі спроби будуть безглузді, оскільки витрати перевищать фактичну вартість. Проблема поширення зброї в регіоні та доступу до неї терористичних груп залишається невирішеною.

Нове

Верховна Рада ухвалила закон, що послаблює НАБУ і САП

Верховна Рада проголосувала за законопроєкт, який підпорядковує НАБУ і САП Генпрокурору, викликавши критику експертів та міжнародних партнерів.

0 хвилин

МКС видав ордери на арешт лідерів Талібану за злочини

МКС видав ордери на арешт Хайбатулли Ахундзади та Абдула Хакіма Хаккані за переслідування жінок в Афганістані.

2 тижні

росія визнала уряд Талібану: новий етап співпраці

росія стала першою країною, яка офіційно визнала уряд Талібану в Афганістані, що викликало позитивні відгуки з боку Кабулу.

2 тижні, 5 днів

Талібан і новий указ Трампа: афганці в небезпеці

Афганці, які працювали з США, опинилися в небезпеці через новий указ Трампа, що забороняє в'їзд до США.

1 місяць, 1 тиждень

Верховний суд рф призупинив заборону на діяльність Талібану

Верховний суд росії тимчасово призупинив заборону на діяльність Талібану, що викликало обговорення серед експертів про нові контакти з рухом.

3 місяці

<