Суперечка у Конгресі США
21 травня 2025 року на слуханнях у комітеті з закордонних справ Палати представників Конгресу США відбулася жвава дискусія між конгресменом-демократом Білом Кітінгом і державним секретарем США Марко Рубіо. Основною темою суперечки стало питання, чи вважає Рубіо президента росії володимира путіна воєнним злочинцем.
Відповідь Рубіо
На початку слухань Кітінг запитав Рубіо, чи вважає він росію агресором. Держсекретар підтвердив, що "росія вторглася в Україну", але не назвав її агресором прямо. Кітінг, задоволений такою відповіддю, нагадав, що президент США Дональд Трамп раніше покладав відповідальність за вторгнення росії на Україну.
Далі Кітінг запитав у Рубіо, чи є володимир путін воєнним злочинцем. Рубіо відповів, що "якщо подивитися на те, що трапилося там, ми з певністю можемо охарактеризувати це як воєнні злочини", але підкреслив, що метою є завершення війни, і для цього необхідно вести переговори з путіним.
Наполегливість Кітінга
Кітінг не задовольнився такою відповіддю і протягом кількох хвилин повторював своє запитання. Рубіо знову зазначив, що "в цьому нема сумнівів" щодо скоєння воєнних злочинів, але хто відповідальний за них, "буде час і місце для цієї відповідальності". Він акцентував, що наразі важливо завершити війну.
Історичний контекст
Кітінг також нагадав, що раніше Рубіо визнавав путіна воєнним злочинцем, але на слуханнях держсекретар не повторив цього формулювання. Ця ситуація викликала занепокоєння серед спостерігачів, оскільки позиція США щодо росії залишається неоднозначною.
Позиція США на міжнародній арені
Раніше у той же день видання Politico повідомило, що США виступають проти включення у заяву за підсумками зустрічі міністрів фінансів Великої сімки (G7) згадки про "подальшу підтримку" України. Вашингтон також неохоче називає повномасштабне вторгнення росії в Україну "незаконним". Це не перший випадок, коли адміністрація Трампа виступає проти формулювань, запропонованих у проєктах заяв G7.
Висновки
Тривалий час через позицію Вашингтону не вдавалося узгодити спільну заяву G7 до третьої річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну. Зрештою, спільна заява була ухвалена лише у березні, але в ній не згадувалася агресія рф. Генеральна асамблея ООН ухвалила дві резолюції до річниці вторгнення, одна з яких чітко називала москву агресором. Проте в американський проєкт резолюції були внесені правки, які стосувалися підтримки суверенітету та територіальної цілісності України, через що США зрештою відмовилися голосувати за нього.
Таким чином, ситуація навколо позиції США щодо росії та путіна залишається складною і неоднозначною, що викликає занепокоєння серед міжнародної спільноти.
За даними DW