Суспільство

Суд у Луїзіані вирішить долю активіста Колумбійського університету

Суддя у Луїзіані розгляне можливість звільнення активіста Махмуда Халіла з-під варти. Його депортація пов'язана з протестами проти війни в Газі.

Суд у Луїзіані вирішить долю активіста Колумбійського університету

Судове засідання щодо Махмуда Халіла

Суддя у Луїзіані незабаром вирішить, чи може активіст Колумбійського університету Махмуд Халіл бути звільнений з-під варти. Очікується, що на слуханні, яке відбудеться в п'ятницю, 30-річний власник грін-карти може бути депортований або ж звільнений з утримання. Халіл перебуває під вартою з 8 березня, коли йому повідомили про можливу депортацію через участь у протестах на кампусі проти війни в Газі та інвестицій університету в Ізраїль.

Обвинувачення у спробі придушення свободи слова

Адвокат Халіла звинуватив уряд США у спробі придушити людей за висловлення думок, які не підтримуються владою. Він стверджує, що уряд не надав доказів, які б виправдовували арешт його клієнта. У четвер команда юристів Халіла опублікувала двосторінкову записку від державного секретаря Марко Рубіо, в якій йдеться, що присутність Халіла в США може загрожувати "політиці США щодо боротьби з антисемітизмом".

Позиція уряду та правозахисників

Рубіо також зазначив, що депортація Халіла необхідна для "захисту єврейських студентів від переслідувань і насильства в США", навіть якщо його дії були "інакше законними". Проте адвокат Марк Ван Дер Хаут заявив, що жодних доказів антисемітизму не було надано. "Чи це критика Ізраїлю та США за вбивства в Газі? Ось про що насправді йдеться в цій справі. Права людей у цій країні - іммігрантів і громадян - полягають у тому, щоб мати можливість висловлюватися, незалежно від їхніх поглядів," - сказав він.

Особистість Махмуда Халіла

Махмуд Халіл, який виріс у палестинському таборі біженців у Сирії, рішуче заперечує, що його про-палестинська позиція містить антисемітські переконання або підтримку ХАМАСу, визнаного терористичною організацією в США. Халіл був помітним голосом на протестах Колумбійського університету проти війни в Газі минулого року.

Правові аспекти справи

Замість того, щоб звинувачувати Халіла у порушенні законів США, адміністрація посилається на закон 1952 року, який надає уряду право депортувати особу, якщо її присутність у країні може загрожувати зовнішній політиці США. Окрім того, адміністрація стверджує, що студент вчинив імміграційне шахрайство, не розкривши певну інформацію у своїй заявці на грін-карту, зокрема, роботу в британському посольстві в Бейруті та в ООН.

Подальші кроки

Наразі Халіл утримується в Центрі обробки іммігрантів у Центральній Луїзіані, за чотири години їзди від Нового Орлеана. Його адвокат повідомив, що він у доброму настрої і "планує боротися до останнього". Нещодавно суддя вирішила, що правова боротьба щодо його депортації проходитиме в суді Нью-Джерсі, оскільки саме в цьому штаті його утримували, коли його юристи подали петицію про звільнення. Хоча справа переміщується до Нью-Джерсі, Халіл все ще фізично перебуває в Луїзіані вже більше місяця. Він став першим з кількох студентів у США, які стали мішенню в рамках депортаційної програми Трампа.

За даними BBC, ця справа викликала широкий резонанс серед правозахисників та активістів, які вважають, що свобода слова повинна бути захищена, незалежно від політичних поглядів.