Суспільство

Страта журналіста Туркі Аль-Джассера в Саудівській Аравії

У Саудівській Аравії стратили опозиційного журналіста Туркі Аль-Джассера. Його звинуватили у державній зраді та фінансуванні тероризму.

Страта журналіста Туркі Аль-Джассера в Саудівській Аравії

Страта Туркі Аль-Джассера

14 червня 2025 року в Саудівській Аравії була страчена опозиційний журналіст Туркі Аль-Джассер. Як повідомляє агентство AP, страта відбулася після підтримки смертного вироку Верховним судом країни. Втім, досі залишається невідомим, де проходив суд у його справі та скільки часу він тривав.

Звинувачення та арешт

Аль-Джассер був арештований у 2018 році. За даними Комітету захисту журналістів (CPJ), його звинуватили у державній зраді, співпраці з іноземними державами, фінансуванні тероризму та створенні загрози національній безпеці. Влада Саудівської Аравії вважала, що він стоїть за анонімним акаунтом у Twitter, який документував звинувачення у корупції в королівській родині.

Під час утримання під вартою Аль-Джассеру було відмовлено в доступі до юридичного представництва та родини. Як зазначає CPJ, він, ймовірно, зазнав численних форм фізичних та психологічних тортур.

Вплив на свободу слова

До арешту Аль-Джассер був відомий у Саудівській Аравії своїми публікаціями на делікатні теми, такі як права жінок, "Арабська весна" та корупція. Головний програмний директор CPJ Карлос Мартінес де ла Серна вважає, що страта Аль-Джассера є наслідком безкарності справжніх замовників вбивства іншого опозиційного журналіста Джамаля Хашоггі.

"Нездатність міжнародної спільноти забезпечити правосуддя для Джамаля Хашоггі стала не лише зрадою одного журналіста; вона надихнула фактичного правителя країни, наслідного принца Мохаммеда бін Салмана, продовжувати переслідування преси", - зазначив він.

Зростання кількості страт

Кількість страт у Саудівській Аравії останніми роками постійно зростає. Якщо у 2023 році було страчено 172 людини, то в 2024 - 330 осіб, а з початку 2025 року вже понад 100 людей.

Хашоггі зник у жовтні 2018 року після візиту до саудівського генконсульства в Стамбулі. Через два тижні після зникнення, під тиском світової спільноти, Саудівська Аравія визнала, що його вбили в консульстві. Хоча п'ятьох обвинувачених у вбивстві засудили, вважається, що реальні замовники уникли відповідальності. Авторка звіту щодо вбивства журналіста, представлена в ООН, Агнес Калламар, заявляла про наявність "вартих довіри доказів", що вказують на причетність наслідного принца Мохаммеда бін Салмана та інших високопоставлених чиновників до злочину. Принц заперечує свою причетність до цієї справи.

Висновок

Страта Туркі Аль-Джассера викликала обурення серед правозахисників та журналістів, які вважають, що це ще один приклад репресій проти свободи слова в Саудівській Аравії. Як зазначають у CPJ, ситуація з правами людини в країні залишається критичною, і міжнародна спільнота повинна звернути на це увагу.

За даними DW

Нове

Верховна Рада ухвалила закон, що послаблює НАБУ і САП

Верховна Рада проголосувала за законопроєкт, який підпорядковує НАБУ і САП Генпрокурору, викликавши критику експертів та міжнародних партнерів.

0 хвилин

Протести в Туреччині через карикатуру на пророка Мухаммеда

У Туреччині спалахнули протести через карикатуру в журналі LeMan, що зображує пророка Мухаммеда. Влада розпочала розслідування.

2 тижні, 5 днів

Арешти в Туреччині через карикатуру на пророка Мухаммеда

Чотирьох співробітників турецького сатиричного журналу заарештовано за карикатуру на пророка Мухаммеда, що викликала масові протести.

3 тижні, 1 день

Затримання журналіста Алі Самуді в Дженіні: новий випадок насильства

Ізраїльські сили затримали журналіста Алі Самуді під час рейду в Дженіні.

2 місяці, 3 тижні

Протести в Туреччині: арешти журналістів та загроза демократії

У Туреччині тривають масові протести, під час яких арештували журналістів. Ситуація загострюється через політичні репресії.

3 місяці, 2 тижні

<