Вступ
За даними DW, На тлі посилення протистояння між Сполученими Штатами і Китаєм перед Євросоюзом дедалі гостріше постає питання, на кого можна покластися в мінливому світі. Чи варто довіряти старому союзнику США, що запроваджує імпортні мита на товари з ЄС, або ж комуністичній КНР, яка піднімається і демонструє бажання встановити з Брюсселем тісніший зв'язок?
Перехід впливу до Тихоокеанського регіону
Якщо у XX столітті основний вплив на світову політику мав Атлантичний регіон, то зараз спостерігачі схиляються до того, що у 2025 році такий вплив перейде до Тихоокеанського регіону. Політологи вже назвали XXI століття "ерою Тихого океану". США, за їхньою оцінкою, ймовірно, залишаться наддержавою. Однак китайський лідер Сі Цзіньпін має амбітні плани: до 2049 року, на 100-річчя заснування КНР, він хоче, щоб країна стала "сильною, демократичною, цивілізованою та гармонійною могутньою нацією соціалізму".
Прогнози економічної потужності Китаю
Дослідження, проведене на початку 2025 року консалтинговою компанією PricewaterhouseCoopers (PwC), прогнозує, що в найближчі 30 років Китай обжене США і стане найбільш економічно потужною державою у світі. Боротьба за роль домінуючої глобальної держави вже сьогодні помітно впливає на наш світ. Вашингтон та Пекін - суперники в цій боротьбі, що призводить до торговельної війни, глобального переозброєння та зростання геополітичної напруженості.
Торговельні мита США
США, зазначають аналітики, діють, використовуючи право сильного, щоб змусити всі економічно слабкі країни піти на компроміс у сфері торгівлі. 12 липня президент США Дональд Трамп оголосив про запровадження з 1 серпня 30-відсоткового мита на імпорт з ЄС. За даними dpa, сталь та алюміній не підпадають під дію цих тарифів, щодо них уже діють запроваджені раніше вищі мита - на рівні 50 відсотків. Також Сполучені Штати запровадили 25-відсоткове ввізне мито для автомобілів та автозапчастин з Євросоюзу.
Реакція Євросоюзу
Очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн одразу відреагувала на заяву Трампа, запевнивши, що для захисту інтересів ЄС будуть вжиті "всі необхідні заходи", зокрема мита у відповідь. Вона також додала, що Брюссель готовий працювати над торговельною угодою з Вашингтоном. Єврокомісар ЄС із питань торгівлі Марош Шефчович повідомив, що хоче провести переговори з американським колегою.
Тривога німецької економіки
Представники німецької економіки б'ють на сполох. Член виконавчої ради Федерального об'єднання німецької промисловості Вольфґанґ Нідермарк зазначив, що митні тарифи, що загрожують країнам ЄС, можуть завдати шкоди "економічному відновленню та інноваційному потенціалу". Як країна, економіка котрої орієнтована на експорт, ФРН, як і Китай, істотно залежить від вільної торгівлі.
Питання довіри
Тепер для Брюсселя постає питання, на кого можна покластися: на старого союзника США, який споруджує бар'єри на шляху глобалізації, чи на комуністичний Китай, який прагне тісніших зв'язків з ЄС і Німеччиною? Експерти з іспанського аналітичного центру Elcano Royal Institute, Паула Олівер Льоренте та Мігель Отеро-Іглесіас, порушили це провокаційне питання, зазначивши, що ЄС і США абсолютно по-різному сприймають загрозу, що походить від Китаю.
Висновки
Льоренте і Отеро-Іглесіас вважають, що Євросоюзу необхідно розробити диференційовані стратегії для мінімізації ризиків, щоби знизити критичну залежність від Китаю. Політика Дональда Трампа та конфлікт між США та Китаєм - це історичний виклик для Німеччини. Влада в Німеччині перебуває під безпрецедентним тиском, намагаючись знайти свій шлях у світі, на розклад сил у якому дедалі більший відбиток накладає геополітика. Наприкінці липня у Пекіні відбудеться саміт ЄС-Китай, де Пекін сподівається на новий старт у відносинах з Євросоюзом.
Таким чином, Євросоюз має знайти баланс між співпрацею з США та Китаєм, щоб забезпечити свої економічні інтереси та безпеку в умовах зростаючої глобальної напруженості.