Політика

Спеціальний трибунал щодо агресії рф проти України запрацює у 2026

У 2026 році може розпочати роботу спеціальний трибунал для розслідування агресії росії проти України, повідомила Ірина Мудра.

Спеціальний трибунал щодо агресії рф проти України запрацює у 2026

Спеціальний трибунал: новий етап у боротьбі за справедливість

Цьогоріч розпочнеться формування спеціального трибуналу щодо злочину агресії російської Федерації проти України. Як повідомила заступниця керівника Офісу Президента України Ірина Мудра, очікується, що трибунал почне свою роботу вже у 2026 році.

"Спецтрибунал може запрацювати вже наступного року. Цього року ми закінчуємо оформлення юридичної бази і починаємо формувати спецтрибунал: набирати суддів, секретаріат, впроваджувати правила і регламенти роботи, процедури. Але головне — настання справедливості для тих, хто вчиняє злочин агресії проти України — неминуче", – наголосила Мудра.

Юридична база та організаційні питання

Згідно з інформацією, вже є проєкт статуту, який регламентує організаційні, функціональні та юридичні аспекти роботи спецтрибуналу. Мудра зазначила, що створення трибуналу відбувається досить швидко, враховуючи складність питань, які потребують компромісу.

"Спецтрибунал за злочин агресії проти України створюється фактично за два роки", — підкреслила вона.

Політична підтримка та міжнародна співпраця

9 травня відбудеться зустріч високого рівня, на якій буде оголошена політична підтримка створення спецтрибуналу. Паралельно триває процес створення компенсаційної комісії, яка виноситиме рішення про суми збитків, завданих росією постраждалим громадянам.

"Над цим механізмом, над цією комісією сьогодні працюють представники 54 держав, а також Ради Європи та Європейського Союзу. Сьогодні вже ніхто не вагається, коли ми говоримо про відповідальність кремлівських очільників", — заявила Мудра.

Історичний контекст

Нагадаємо, що 19 травня 2022 року Європарламент підтримав створення спеціального міжнародного трибуналу з розслідування воєнних злочинів росії та її союзників проти України. Створення органу також підтримали в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ).

17 січня 2023 року голова Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що Україна активно працює над створенням спеціального трибуналу для притягнення росії до відповідальності за воєнні злочини.

19 січня Європейський парламент проголосував за незобов’язуючу резолюцію, яка закликає до створення Спеціального міжнародного трибуналу для переслідування злочину агресії росії проти України.

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента росії володимира путіна, звинувативши його у воєнному злочині, пов’язаному з незаконною депортацією сотень дітей із України.

У травні 2023 року президент України Володимир Зеленський, виступаючи у Гаазі, закликав до створення міжнародного трибуналу щодо злочину агресії росії проти України.

Таким чином, формування спеціального трибуналу є важливим кроком у забезпеченні справедливості та відповідальності за агресію проти України, що має підтримку на міжнародному рівні.

За даними Forbes.

Нове

Зустріч України і росії у Стамбулі: обміни полоненими тривають

У Стамбулі відбулася зустріч делегацій України та росії, де обговорили обміни полоненими, але не досягли прогресу у питанні припинення вогню.

42 хвилини

Верховна Рада ратифікувала угоду про Спеціальний трибунал

15 липня Верховна Рада України ратифікувала угоду з Радою Європи про створення Спеціального трибуналу для розслідування злочинів агресії.

1 тиждень, 1 день

Зеленський і Берсе підписали угоду про Спеціальний трибунал

Володимир Зеленський та Ален Берсе підписали угоду про створення Спеціального трибуналу для покарання агресорів проти України.

3 тижні, 6 днів

Зеленський підписав угоду про Спеціальний трибунал у Страсбурзі

Президент України Володимир Зеленський підписав угоду про Спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України в Страсбурзі.

4 тижні, 1 день

Рада Європи розпочала створення трибуналу для України

Рада Європи 14 травня 2025 року розпочала процес створення Спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України.

2 місяці, 1 тиждень

<