Загиблі внаслідок авіаударів
В результаті ізраїльських авіаударів у східній частині Лівану, в долині Бекаа, загинуло щонайменше 12 осіб. За словами губернатора Баалбек-Гермель, Башира Ходра, серед загиблих є сім сирійців, включаючи п'ять членів однієї родини, а також троє ліванців. Інші дві жертви були зафіксовані в Шмустарі.
Цілі ударів
Ізраїльська армія підтвердила, що удари були спрямовані на кілька військових об'єктів, що належать збройній групі Хезболла, включаючи навчальні табори елітного підрозділу Радван. Ці удари стали найсмертоноснішими з моменту припинення вогню, яке завершило рік бойових дій між Ізраїлем та Хезболлою, включаючи два місяці повномасштабної війни, що серйозно ослабила групу.
Реакція Хезболли
На даний момент Хезболла не прокоментувала ці атаки, хоча її телеканал Al-Manar заявив, що удари є порушенням як припинення вогню, так і суверенітету Лівану. Лейтенант полковник Авіхай Адраї, арабський спікер Ізраїльських оборонних сил (IDF), зазначив, що удари були спрямовані на кілька цілей Хезболли. "В рамках ударів були атаковані військові об'єкти підрозділу Радван, де були виявлені терористи та склади, що використовуються для зберігання бойового обладнання, яке використовує Хезболла," - написав Адраї у Twitter.
Відповідь Ізраїлю
IDF також заявила, що в окремій англомовній заяві вбила командирів підрозділу Радван у вересні 2024 року, коли розпочала інтенсивну повітряну кампанію проти Хезболли та вторглася на південь Лівану. З того часу підрозділ намагався відновити свої можливості. Ізраїльський міністр оборони Ізраїль Кац підкреслив, що удари надіслали "чітке повідомлення" Хезболлі та ліванському уряду, наголосивши, що Ізраїль готовий "відповісти з максимальною силою на будь-яку спробу відновлення" військових можливостей Хезболли.
Угода про припинення вогню
Основою угоди про припинення вогню між ізраїльським та ліванським урядами, яку посередництвом США було укладено в листопаді, є повне виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1701, яка завершила останню війну в 2006 році. Хезболла повинна була вивести свої сили на позиції на північ від річки Літані, приблизно за 30 км від ізраїльського кордону, залишивши лише ліванську армію та миротворців ООН, уповноважених діяти з озброєнням у цій зоні. Ізраїль зобов'язався повністю вивести свої сили з Лівану, але зберіг військову присутність на п'яти об'єктах на півдні, які вважає стратегічно важливими. Угода також зазначила, що резолюція підтвердила попередні заклики Ради Безпеки до "роззброєння всіх збройних груп" у Лівані.
Висновок
Ці події підкреслюють напруженість у регіоні та складність ситуації між Ізраїлем і Хезболлою, яка продовжує залишатися джерелом конфлікту в Лівані та на Близькому Сході загалом. За даними BBC, подальші дії можуть призвести до ескалації насильства в регіоні.