Словаччина змінює позицію щодо санкцій
Словаччина оголосила про припинення блокування 18-го пакета санкцій Європейського Союзу проти росії. Про це в своєму відеозверненні на Facebook повідомив прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо. Він зазначив, що зміна позиції Братислави стала наслідком переговорів з головою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, під час яких обговорювалися гарантії для Словаччини у контексті відмови ЄС від постачання газу з росії.
Фіцо підкреслив, що продовження блокування санкцій стало б контрпродуктивним. "Усі можливі варіанти вичерпано, і збереження нашої позиції щодо блокування може зашкодити нашим власним інтересам", - заявив він.
Переговори з Європейською комісією
За словами Фіцо, деталі бесіди з Урсулою фон дер Ляєн не були оприлюднені. Проте, він раніше опублікував листа до глави Єврокомісії, в якому стверджував, що Словаччина продовжить ветувати новий пакет санкцій. Цю позицію він обґрунтував ініціативою REPowerEU, яка передбачає повну відмову країн ЄС від постачання газу з росії до 1 січня 2028 року.
Єврокомісія пояснює необхідність цієї ініціативи "газовим шантажем", який москва використовувала для тиску на країни ЄС у їхній підтримці України. Словаччина, одна з небагатьох країн, що критикує положення REPowerEU, має контракт з російським "Газпромом" на постачання газу, що діє до 2034 року. Фіцо шукає способи зберегти цей контракт або отримати компенсації та гарантії енергобезпеки від ЄС.
Вплив нових санкцій на економіку
Словаччина не може накласти вето на REPowerEU, оскільки для ухвалення цієї ініціативи не потрібне одностайне рішення країн ЄС, а достатньо більшості. Упродовж кількох тижнів країни ЄС безуспішно обговорюють новий пакет санкцій проти росії через продовження війни в Україні. Ці обмеження, серед іншого, торкнуться банків і збройової промисловості рф, а також експорту російської нафти, знижуючи стелю її ціни з 60 до 45 доларів за барель.
Зниження ціни на російську нафту викликало занепокоєння у Мальти, яка займається перевезеннями пального. Острівна держава, як і Словаччина, раніше накладала вето на ухвалення пакета санкцій. У відповідь на це Єврокомісія запропонувала ввести гнучкий верхній ліміт цін на російську нафту, але це поки що не переконало офіційну Валетту.
Таким чином, зміна позиції Словаччини може стати важливим кроком у напрямку ухвалення нового пакета санкцій проти росії, що, в свою чергу, вплине на енергетичну безпеку та економічні відносини в регіоні.
За даними DW