Визнання провалу прем'єра
Прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс минулими вихідними несподівано вдався до каяття: "Ми не впоралися", - написав він у Facebook. Міцотакіс пообіцяв боротися з корупцією ще жорсткіше, в тому числі проти чиновників з його власної партії "Нова демократія" (НД). Це визнання стало наслідком останнього скандалу, пов'язаного зі зловживанням коштами ЄС у Греції, який наразі розслідує прокуратура Європейського Союзу.
Суть скандалу
Скандал стосується сільськогосподарських субсидій на загальну суму в кілька сотень мільйонів євро, які були виплачені грецьким агентством Opekepe за неіснуючих овець і кіз на Криті або навіть за бананові плантації на горі Олімп. Це нібито було зроблено з відома двох колишніх міністрів сільського господарства в уряді Міцотакіса: Макіса Ворідіса та Лефтериса Авгенакіса. Ворідіс, який став міністром міграції лише в березні цього року, подав у відставку, щоб зосередитися на "захисті своєї невинуватості".
Реакція Єврокомісії
17 червня 2025 року Єврокомісія вже оштрафувала Грецію на 415 мільйонів євро. У травні прокуратура ЄС подала офіційну скаргу, звинувативши грецьку владу на Криті у спробі перешкодити розслідуванню. Грецький уряд не реагував на ці звинувачення до минулого тижня, коли прокуратура ЄС надала парламенту інформацію про ймовірну причетність міністрів до кримінальних діянь.
Дослідження та наслідки
Грецькі депутати мають змогу ознайомитися з досьє Європрокуратури, яке заборонено публікувати. У 3000-сторінковому файлі описується "злочинна організація", що складається з чиновників Opekepe, депутатів та окремих осіб, які незаконно отримували кошти ЄС. У досьє згадуються імена 15 депутатів, зокрема 13 від правлячої "Нової демократії".
Незважаючи на заборону на публікацію, вибухонебезпечні діалоги між чиновниками правлячої партії нещодавно були опубліковані в грецьких газетах. Міцотакіс, коментуючи ці діалоги, зазначив, що вони викликають обурення і гнів, і пообіцяв, що кожен, хто отримав європейські кошти без права, муситиме їх повернути.
Політичні наслідки
Прем'єр-міністр Греції продовжує намагатися представити себе як реформатора і борця з корупцією. Однак, чи повірять у це громадяни, поки що питання відкрите. Занадто багато скандалів затьмарило його перебування в уряді, включаючи справу про прослуховування та залізничну катастрофу поблизу Темпі. В опитуваннях понад 70% населення закидають владі приховування фактів.
Міцотакіс також замінив міністра міграції Макіса Ворідіса на Таноса Плевріса, який відомий своїми жорсткими поглядами на міграційну політику. Плевріс, як і Ворідіс, походить з ультраправої партії "ЛАОС" і виступає за ще більш жорсткий курс у міграційній політиці.
Висновок
Ситуація в Греції залишається напруженою, і прем'єр-міністр Міцотакіс намагається подолати кризу, яка загрожує його політичній кар'єрі. Чи зможе він відновити довіру громадян, покаже час. За даними DW, Греція продовжує стикатися з серйозними викликами в боротьбі з корупцією та відновленні довіри до уряду.