Безпека

Скандал з SAS: Генерал не повідомив про воєнні злочини в Афганістані

Генерал, який не повідомив про воєнні злочини SAS в Афганістані, відмовив у переселенні афганським коммандос.

Скандал з SAS: Генерал не повідомив про воєнні злочини в Афганістані

Генерал, що не повідомив про воєнні злочини

Генерал сер Гвін Дженкінс, який не повідомив про ймовірні воєнні злочини SAS в Афганістані, пізніше очолив відмову в переселенні сотень афганських коммандос, які служили в елітному підрозділі. Як повідомляє програма BBC Panorama, Дженкінс керував Спеціальними силами Великобританії (UKSF) в Афганістані в період, коли, за повідомленнями, були скоєні воєнні злочини.

Відмова в переселенні

Після того, як Дженкінс призначив офіцера UKSF, який також служив в Афганістані, для оцінки заявок афганських коммандос, сотні з них були відхилені. Це сталося в той час, коли судове розслідування у Великобританії почало вивчати ймовірні воєнні злочини SAS, на яких були присутні ці коммандос. Якщо б афганські коммандос були в Великобританії, їх могли б викликати як свідків, але розслідування не має повноважень примушувати свідчити іноземців, які перебувають за кордоном.

Наслідки відмови

Деякі з тих, кому відмовили у візах, пізніше стали жертвами тортур і вбивств з боку Талібану, згідно з інформацією від колишніх колег, членів сімей та юристів. Внутрішні електронні листи та свідчення з Міністерства оборони (MoD), отримані Panorama, свідчать про те, що офіцер UKSF, призначений Дженкінсом, інструктував працівників цивільної служби відмовляти у заявках на переселення.

Реакція уряду

Міністерство оборони відповіло на запит BBC, заявивши, що немає доказів того, що воно намагалося перешкодити колишнім афганським військовим давати свідчення. Вони також підкреслили, що кожна заявка на переселення розглядається індивідуально. Проте, відмови у заявках на переселення викликали питання серед працівників програми ARAP, оскільки багато з них містили переконливі докази служби разом з британськими спеціальними силами.

Політичні наслідки

У січні 2024 року серед міністрів виникли занепокоєння щодо наявності вето UKSF на заявки Triples. Тодішній міністр у справах ветеранів Джонні Мерсер написав, що роль UKSF у відмові була "глибоко неприйнятною" і "значним конфліктом інтересів". Він також зазначив, що п’ятеро членів цих підрозділів були вбиті після відмови у переселенні.

Висновки

Відмови у заявках на переселення та повідомлення про репресії викликали обурення серед колишніх членів британських спеціальних сил. Один з колишніх офіцерів UKSF заявив, що те, що сталося, є "жахливим" і "зрадою". Багато хто вважає, що уряд повинен був знати, що Triples могли надати "високо релевантні" свідчення, які було б "набагато легше отримати", якщо б вони були в Великобританії.

Ця ситуація підкреслює серйозні етичні та правові питання, які виникають у зв'язку з діями британських військових у Афганістані та їх наслідками для колишніх союзників. Як зазначає Panorama, це питання потребує подальшого розслідування та обговорення.

За даними BBC, ситуація продовжує викликати занепокоєння серед правозахисників та колишніх військових, які вимагають справедливості для тих, хто ризикував своїм життям заради захисту британських інтересів в Афганістані.