Суспільство

Ситуація в Газі: гуманітарна катастрофа та жертви серед цивільних

У Секторі Гази триває гуманітарна катастрофа, жертви серед цивільних зростають через насильство та нестачу їжі.

Ситуація в Газі: гуманітарна катастрофа та жертви серед цивільних

Гуманітарна катастрофа в Газі

Ситуація в Секторі Гази стає дедалі критичнішою. Минуло більше тижня з того часу, як Махмуд Кассем востаннє бачив свого сина Кадера живим. 19-річний юнак намагався дістатися одного з розподільчих центрів гуманітарного фонду Gaza Humanitarian Foundation (GHF) в центрі Сектора Гази. "Востаннє ми з його матір'ю мали від нього звістку близько 23:00 того вечора. Він сказав, що перебуває в безпечному місці, поїхав до центру розподілу допомоги в Нецаримі. Я сказав йому, щоб він був обережним", - розповідає DW Кассем.

Наразі сім'я живе в наметі на футбольному стадіоні "Ярмук" у Газі. "О першій годині ночі я спробував додзвонитися до нього знову, але він уже був недоступний. Я поступово почав хвилюватися. Весь цей час від нього нічого не було чутно, і я чекав до п'ятниці, до 14:00. У мені все кипіло", - розповідає 50-річний батько, який передчував найгірше. Кассем самотужки дістався до Нуссейрату, а звідти - до лікарні, щоб шукати сина. Там він отримав звістку, що його син, ймовірно, опинився серед загиблих, тіла яких лежать у закритій військовій зоні. Після тривалої координації з ізраїльськими військовими тіло зрештою вдалося дістати, розповідає Махмуд Кассем. Його сина було вбито п'ятьма пострілами. "19-річний хлопець, який ще навіть не почав жити своїм життям - і все лише через те, що хотів отримати коробку з їжею", - каже батько хлопця, ледве стримуючи сльози.

Нестача гуманітарної допомоги

Ситуація в Газі є нестерпною. Люди жертвують собою, щоб вижити. "Тільки бог знає, через що ми проходимо. Ні в кого немає співчуття до нас - ні в ХАМАСу, ні в Ізраїлю, ні арабських країн, ні в кого", - каже Кассем. Майже щодня ЗМІ повідомляють про насильство, поранених і загиблих у ситуаціях навколо розподілу продовольства і гуманітарної допомоги. Це змальовує нестерпну реальність, з якою мають справу 2,3 мільйона жителів Гази, які майже повністю залежать від поставок через прикордонні переходи з Ізраїлем.

Навіть після відновлення невеликих поставок допомоги Організацією Об'єднаних Націй і створення спірних центрів розподілу допомоги американсько-ізраїльської організації GHF, з яких три наразі працюють, продовольства та інших товарів у Газі вкрай не вистачає. У березні Ізраїль повністю забороняв завезення продуктів харчування та інших життєво необхідних товарів до Гази. Уряд Ізраїлю виправдовував блокаду тим, що ХАМАС краде гуманітарну допомогу і використовує її для свого фінансування.

Насильство та жертви

Організація Об'єднаних Націй та інші міжнародні та місцеві гуманітарні організації заперечують це твердження і вказують на те, що вони мають добре налагоджену мережу, а також надійний механізм розподілу допомоги в Газі, що функціонує вже багато років. Через нестачу гуманітарних вантажів протягом останніх тижнів їх неодноразово грабували або озброєні банди, або люди у відчаї, які намагалися роздобути їжу.

Тим часом ізраїльська армія останніми днями посилила свої повітряні удари і видала накази про евакуацію для значної території північної і південної частини Сектора Гази. Саїду Абу Лібді, 44-річному батькові п'яти дітей, нещодавно вдалося роздобути мішок борошна з вантажівки ООН біля Хан-Юніса. "Я знаю, що це було ризиковано, але нам треба було щось їсти", - розповідає він DW телефоном, оскільки іноземним журналістам заборонено в'їзд до Сектора Гази.

Заклик до дій

Абу Лібда розповідає, що тисячі людей чекали на вантажівки, коли він раптом почув вибухи двох танкових снарядів. "Я побачив людей, що лежали на землі. Декого було поранено, інших розірвало на шматки. Мене поранило осколком у живіт, але, на щастя, поранення було легким". За повідомленнями ЗМІ, за останні тижні сотні людей було вбито біля центрів розподілу продовольства. Міністерство охорони здоров'я в контрольованому ХАМАСом Секторі Гази оцінює кількість людей, загиблих упродовж останніх тижнів внаслідок ізраїльських авіаударів, обстрілів і бомбардувань у понад 500 осіб.

Більшість з цих жертв, за даними установи, намагалися дістати їжу і допомогу поблизу центрів GHF або вантажівок, які перевозили гуманітарну допомогу. МЗС Ізраїлю у своєму дописі у соцмережі Х заперечив ці цифри і звинуватив ХАМАС в обстрілах цивільного населення. Заяви жителів Сектора Гази свідчать, що ХАМАС "поширює неправдиву інформацію, звинувачує ЦАХАЛ (Армія оборони Ізраїлю), перебільшує кількість жертв і поширює фальшиві кадри".

Днями понад 130 гуманітарних та неурядових організацій, що працюють у всьому світі, у тому числі Oxfam та Save the Children, закликали до закриття GHF. Адже тисячі людей, які потерпають від голоду, змушені іти в мілітаризовані зони, де вони наражаються на обстріли, намагаючись отримати життєво необхідну допомогу, йдеться у відкритому зверненні. Під час пресконференції в Брюсселі голова GHF Джонні Мур заявив, що фонд не припинить свою роботу. Станом на сьогодні фонд роздав понад 55 мільйонів обідів і готовий співпрацювати з Організацією Об'єднаних Націй та іншими гуманітарними організаціями, сказав Мур.

Армія оборони Ізраїлю неодноразово повідомляла про "попереджувальні постріли" по людях, які наближаються до військових позицій поблизу пунктів роздачі допомоги. Однак вона не оприлюднювала жодної інформації про кількість жертв. Наприкінці червня (27 червня) ізраїльська газета Haaretz опублікувала статтю, в якій стверджувалося, що ізраїльські солдати отримали "зелене світло" на те, щоб стріляти в натовпи людей біля пунктів роздачі їжі, щоб вони трималися подалі від ізраїльських військових в мілітаризованих зонах. У статті неназвані солдати заявили, що були постріли по беззбройних людях, які не становили жодної загрози.

Haaretz також повідомляє, що в Ізраїлі розслідують, чи не порушують ці дії норми міжнародного права і чи не є вони потенційними воєнними злочинами. У спільній заяві прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху і міністр оборони Ісраель Кац негайно заперечили написане у цій статті. Вони звинуватили газету в "зловмисній неправдивій інформації", спрямованій на дискредитацію ЦАХАЛу, "найморальнішої армії в світі". Сам ЦАХАЛ також відкинув звинувачення, наголосивши в заяві, поширеній ізраїльськими ЗМІ, що жоден військовослужбовець не отримував наказів "навмисно стріляти по цивільному населенню, в тому числі по тих, хто наближається до пунктів розподілу".

Утім, після повідомлень у виданні Haaretz в GHF заявили, що звинувачення "занадто серйозні, щоб їх ігнорувати", і запропонували провести розслідування інцидентів. А тим часом доведені до відчаю палестинці часто змушені долати великі відстані через зруйновану війною місцевість, щоб дістатися до розподільчих центрів, розташованих на територіях, оголошених Ізраїлем мілітаризованими зонами. Ці центри зазвичай відкриті лише упродовж короткого проміжку часу і часто незрозуміло, де люди можуть безпечно зібратися і чекати. "Шлях туди дуже небезпечний. Я намагаюся не відхилятися від встановленого маршруту", - розповідає Ахмед Абу Раїда в інтерв'ю DW телефоном з аль-Мавасі на півдні Гази. Зараз він живе там зі своєю сім'єю в наметі. "Ти чекаєш на оголошення, що центри відкриються, і поки ти чекаєш, відбувається сильний обстріл з кількох напрямків", - каже він. Абу Раїда розповідає, що кілька разів ходив до розподільчого центру GHF у Рафаху і отримував запаковану коробку з борошном, сочевицею, макаронами, чаєм і олією, а іноді й інші продукти. "Часто там панує хаос, тому що там дуже багато людей", - розповідає він, описуючи свій досвід. "Немає ніякого контролю чи обмеження на кількість коробок, які можна взяти". Як і інші люди, опитані для цієї статті, Абу Раїда вважає загалом процес доступу до допомоги принизливим і несправедливим. Люди похилого віку, жінки або люди, які потребують допомоги, майже не мають шансів. "Що ми можемо зробити? У нас немає доступу до іншої їжі, і у нас немає доходів, щоб купувати на ринках, де ціни божевільно високі, - каже він. - Цього якраз вистачає лише, щоб вижити".

Згідно з інформацією DW, ситуація в Газі потребує термінового вирішення, адже мільйони людей опинилися на межі виживання.

Нове

Amazon закриває лабораторію штучного інтелекту в Шанхаї

Amazon закриває свій дослідницький центр штучного інтелекту в Шанхаї через геополітичну напруженість.

0 хвилин

Закриття гуманітарного фонду в Газі: заклик 130 організацій

Більше 130 благодійних організацій вимагають закриття Гуманітарного фонду Гази через численні жертви серед палестинців.

3 тижні, 1 день

Гуманітарна допомога в Газі: суперечки навколо GHF

Керівник Гуманітарної Фундації Гази захищає свою діяльність після численних інцидентів загибелі палестинців.

3 тижні, 4 дні

Гуманітарна криза в Газі: жителі борються за виживання

У Газі триває гуманітарна криза, жителі страждають від нестачі їжі та ресурсів.

1 місяць, 1 тиждень

Гуманітарна криза в Газі: люди грабують склади з їжею

У Газі відбулися заворушення через нестачу їжі, внаслідок яких загинули двоє людей. ВООЗ закликає до термінової допомоги.

1 місяць, 3 тижні

<