Вироки для болгарських шпигунів у Великобританії
У Лондоні, 12 травня, Центральний кримінальний суд Олд-Бейлі виніс вироки шістьом громадянам Болгарії, які були визнані винними в участі у шпигунській мережі, що діяла на користь росії. Вони отримали терміни ув'язнення від п'яти до десяти років.
Лідер угруповання та його спільники
47-річний Орлін Русєв, лідер угруповання, визнав свою провину та був засуджений на 10 років і 8 місяців. Суд зазначив, що він брав участь у шести "витончених" операціях, які загрожували національній безпеці Великобританії. Його поплічник, 44-річний Бізер Джамбазов, також визнав свою провину і отримав 10 років і 2 місяці позбавлення волі.
33-річна Катрін Іванова, яка заманювала жертв у пастку, була засуджена на 9 років і 8 місяців. Ще одна учасниця, 30-річна Вана Габерова, отримала 6 років, 8 місяців і 3 тижні. Суд врахував її діагноз "клаустрофобія", але зазначив, що вона вважала свою місію "захопливою та гламурною".
39-річний Тихомир Іванчев отримав 8 років, враховуючи його зразкову поведінку, а 33-річний Іван Стоянов - 5 років і 3 тижні. Кожен з обвинувачених має відбути половину терміну, перш ніж отримати право на умовно-дострокове звільнення, після чого можуть бути депортовані до Болгарії.
Мотивація та діяльність мережі
За словами Джамбазова, основною мотивацією для учасників угруповання були гроші, йшлося про "значні суми" до мільйона євро. Шпигунська мережа діяла з 2020 по 2023 роки, її об'єктами стали журналісти та дисиденти з росії.
"Вироки ухвалено в результаті вкрай складного розслідування щодо групи, яка проводила операції зі стеження у Великобританії та Європі від імені російської держави", - зазначив Домінік Мерфі, голова Контртерористичного командування поліції Великобританії.
Зв'язок з міжнародними злочинами
Шпигунська мережа, за версією слідства, керувалася ексменеджером фірми Wirecard Яном Марсалеком, який перебуває в міжнародному розшуку. Як вважається, він втік до росії п'ять років тому після багатомільярдних махінацій. Слідство вивчило понад 200 тисяч повідомлень та вилучило сотні предметів під час серії рейдів, проведених 8 лютого 2023 року.
Група, зокрема, вела спостереження за американським військовим об'єктом у Німеччині, де могли проходити вишкіл українські військові. Шпигунська діяльність, як стверджується, велася в Лондоні, Штутгарті, Відні, Валенсії та Чорногорії.
Висновки
Ян Марсалек, як вважається, живе в росії під державним захистом, наданим Федеральною службою безпеки рф. Він вважається головним підозрюваним у скандалі з Wirecard, де зникли 1,9 мільярда євро. Цей випадок став символом фінансових махінацій, які призвели до банкрутства компанії.
Таким чином, вироки, винесені в Лондоні, підкреслюють серйозність шпигунської діяльності, що загрожує безпеці не лише Великобританії, а й усієї Європи. За даними DW, це лише один з багатьох випадків, коли іноземні шпигуни намагаються вплинути на політичну ситуацію в регіоні.