Сенатори закликають до дій
Група сенаторів від обох партій США звернулася до адміністрації президента Дональда Трампа з проханням передати Україні понад $300 млрд заморожених російських активів. Це рішення має на меті посилити тиск на росію та сприяти завершенню війни. Як повідомляє Reuters, лист, підписаний сенаторами, був опублікований 24 березня.
Хто підписав лист
До авторів листа, адресованого державному секретарю США Марко Рубіо, увійшли республіканці Тодд Янг і Ліндсі Грем, а також демократи Річард Блюменталь і Тім Кейн. У документі сенатори запитують, чи готова адміністрація задіяти всі доступні фінансові інструменти для тиску на росію з метою припинення війни. Вони цікавляться, чи розглядає адміністрація можливість використання активів, що перебувають під контролем США та ЄС, як важеля впливу на переговорах із росією.
Плани щодо активів
Сенатори також хочуть дізнатися, чи планує адміністрація розробити план, який би спонукав ЄС, країни G7 та інших союзників використовувати російські суверенні активи. Вони запитують, чи підтримує уряд США ідею дозволити Україні закуповувати оборонне обладнання за рахунок цих коштів.
Контекст заморожених активів
Згідно з інформацією Forbes, американські конгресмени вже давно виступають за використання конфіскованих російських активів для відбудови України та як засобу тиску на москву для укладення мирної угоди. ЄС, країни G7 і Австралія заморозили активи російського центрального банку на суму близько $280 млрд, що включають цінні папери та готівку.
Пропозиції щодо конфіскації
Окрім цього, санкції, накладені на відомих російських осіб, призвели до заморожування активів на суму приблизно $58 млрд, серед яких нерухомість, яхти та приватні літаки. У грудні 2024 року Єврокомісар з економіки Валдіс Домбровскіс наголосив, що ЄС варто розглянути заходи, які йдуть далі за просте заморожування активів. Він запропонував можливість їхньої конфіскації для відшкодування Україні збитків, завданих російським вторгненням.
Підтримка України
Країни G7, які підтримують Україну, затвердили механізм, що дозволяє спрямовувати прибутки від російських активів, отримані Euroclear, на фінансування кредитного пакету для Києва обсягом €50 млрд. Це свідчить про зростаючу міжнародну підтримку України в умовах триваючого конфлікту.