Саміт у Пекіні: ключові питання
У четвер у Пекіні відбудеться саміт між Китаєм та Європейським Союзом (ЄС), на якому лідери обговорять важливі питання, включаючи торгові конфлікти та війну в Україні. Проте очікування від зустрічі знижені через невизначеність у глобальній торгівлі та політиці, а також через участь президента Китаю Сі Цзіньпіна, який раніше відмовився від візиту до Брюсселя, де спочатку планувався саміт.
Зустріч лідерів
Китай підтвердив, що Сі Цзіньпін зустрінеться з президентом Європейської Комісії Урсулою фон дер Ляєн та президентом Європейської Ради Антоніу Костою в Пекіні. На початку року існували сподівання на покращення відносин між ЄС та Китаєм, особливо з огляду на можливу співпрацю в умовах президентства Дональда Трампа в США. Проте, за кілька місяців, відносини між двома економічними гігантами стали ще більш напруженими.
Напруженість у відносинах
Перед самітом представники ЄС заявили, що готові до відвертих розмов, тоді як китайські чиновники охарактеризували зустріч як можливість для більшої співпраці. Прес-секретар китайського міністерства закордонних справ зазначив, що двосторонні відносини перебувають на "критичному етапі". Проте, в Брюсселі мало оптимізму щодо того, що з саміту вийде щось значуще, враховуючи, що 27 країн-членів ЄС стикаються з подібними проблемами, зокрема з тарифами на експорт до США.
Війна в Україні та санкції
Однією з основних причин погіршення відносин між Китаєм та ЄС є війна в Україні. Нещодавнє рішення ЄС накласти санкції на два китайські банки за їхню роль у постачанні росії викликало обурення в Пекіні. Китай заявив, що висловив "серйозні зауваження" керівнику торгівлі ЄС перед самітом. Також з'явилися повідомлення про те, що міністр закордонних справ Китаю Ван І нібито сказав голові зовнішньої політики ЄС Каді Кальлас, що Пекін не хоче, щоб росія програла війну в Україні, що суперечить офіційній позиції Китаю про нейтралітет.
Торгові відносини
Торгові відносини також залишаються в центрі уваги ЄС. Після того, як ЄС наклав тарифи на китайські електромобілі, Пекін відповів запровадженням мит на європейські алкогольні напої. Цього місяця Китай обмежив державні закупівлі медичних виробів з ЄС, що стало відповіддю на аналогічні обмеження з боку ЄС на китайське медичне обладнання. Більш того, Китай підвищив експортні контролі на рідкоземельні метали та критичні мінерали, що викликало занепокоєння в Європі.
Висновки
Відносини між Китаєм та ЄС перебувають на межі, і саміт у Пекіні може стати важливим тестом для обох сторін. Як зазначає голова делегації Європейського парламенту з Китаю Енгіна Еролу, довіра між Китаєм та ЄС досягла нового мінімуму, і атмосфера напружена. В умовах стратегічної недовіри, результати зустрічі можуть бути не такими оптимістичними, як сподівалися раніше.
Згідно з інформацією BBC, саміт може стати важливим кроком у відновленні діалогу між двома сторонами, але чи зможе він вирішити існуючі проблеми, поки що залишається під питанням.