Політика вбивств полонених
Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) 24 травня 2025 року оприлюднило інформацію про цілеспрямовану політику вбивств полонених з боку росії. За даними ГУР, лише їхні спецпідрозділи зафіксували понад 150 випадків страт українських оборонців.
У повідомленні зазначається, що всі зібрані дані про воєнні злочини передаються українським правоохоронцям для подальших розслідувань. "У багатьох випадках зафіксовані прямі накази вбивати полонених", - йдеться у звіті.
Підтвердження міжнародних організацій
Ці злочини, за словами представників ГУР, є складовою цілеспрямованої політики з боку керівництва росії. Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування ситуації в Україні також підтвердила цю тенденцію у своїй доповіді від 19 березня 2025 року. У документі вказується на зростання випадків, коли російські військові цілеспрямовано вбивали або калічили українських бійців, які здалися або намагалися здатися в полон.
Кримінальні провадження в Україні
Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну і станом на 23 травня 2025 року, Офіс генерального прокурора України (ОГПУ) зареєстрував та розслідує 75 кримінальних проваджень за фактами вбивства 268 українських військовополонених. Зокрема, з початку 2025 року було зареєстровано вже 20 кримінальних проваджень за фактами вбивства 51 українського військовополоненого.
Один із останніх зафіксованих випадків стався 22 травня, коли російські військові захопили у полон двох захисників України неподалік селища Удачне Покровського району Донеччини, після чого розстріляли їх.
Порушення міжнародного права
Умисне вбивство військовополонених є грубим порушенням Женевських конвенцій та кваліфікується як тяжкий міжнародний злочин. Ці дії викликають обурення не лише в Україні, а й на міжнародній арені, де закликають до відповідальності винних у воєнних злочинах.
Згідно з інформацією DW, ситуація з правами людини в Україні залишається критичною, і міжнародна спільнота продовжує стежити за розвитком подій.