Політика

росія готова обговорити присутність США на Запорізькій АЕС

росія висловила готовність обговорити можливу присутність США на Запорізькій АЕС в рамках мирної угоди, заявив Олексій Ліхачов.

росія готова обговорити присутність США на Запорізькій АЕС

росія готова до переговорів

30 квітня 2025 року, Олексій Ліхачов, голова державної корпорації «Росатом», оголосив про готовність росії обговорити з США їхню присутність на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС). Ця заява стала відповіддю на пропозиції, які американська делегація передала Україні під час зустрічі в Парижі 17 квітня. У цих пропозиціях йшлося про створення нейтральної зони навколо ЗАЕС, яка могла б перебувати під контролем США.

Політичні рішення та управління ЗАЕС

Ліхачов зазначив, що в разі ухвалення політичного рішення керівництвом росії, вони готові обговорити цю тему з американською стороною. Проте, раніше Сергій Лавров, міністр закордонних справ росії, заявив, що москва не отримувала жодних пропозицій від Вашингтона щодо подальшої долі ЗАЕС. Лавров підкреслив, що управління станцією залишається у віданні «Росатому» під наглядом Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).

Контекст ситуації на ЗАЕС

Запорізька АЕС, найбільша атомна станція в Європі, була захоплена російськими військовими 4 березня 2022 року. Відтоді на території станції розміщено військову техніку та боєприпаси. У жовтні 2022 року володимир путін підписав указ, яким передав управління ЗАЕС новоствореній компанії «Експлуатуюча організація Запорізької АЕС», що є дочірнім підприємством «Росатому».

19 березня 2025 року, після розмови президента України Володимира Зеленського з президентом США Дональдом Трампом, речниця Білого дому повідомила, що Трамп вважає передачу українських атомних електростанцій під американське управління «найкращим захистом» для них. Зеленський уточнив, що під час їхньої розмови обговорювалося лише питання відновлення Запорізької АЕС.

Мирний план Трампа

Згідно з мирним планом, представленим Трампом на переговорах у Парижі, Україна відновлює контроль над ЗАЕС через управління станцією з боку США, при цьому електроенергія розподілятиметься між обома сторонами. Також план передбачає створення нейтральної зони навколо ЗАЕС, що може стати важливим кроком у вирішенні конфлікту.

Ця ситуація продовжує залишатися в центрі міжнародної уваги, оскільки безпека ядерних об'єктів є критично важливою для стабільності в регіоні.

За даними Forbes, подальші переговори можуть стати вирішальними для майбутнього ЗАЕС та безпеки в Україні.