Політика

путін засуджує удари Ізраїлю по Ірану: нові дипломатичні контакти

Президент росії володимир путін активно реагує на удари Ізраїлю по Ірану, засуджуючи їх у розмовах з лідерами обох країн.

путін засуджує удари Ізраїлю по Ірану: нові дипломатичні контакти

путін і його зовнішня політика

За даними DW, Відразу з початком удару Ізраїлю по ядерній інфраструктурі Ірану президент росії володимир путін демонструє активність у своїх зовнішніх контактах щодо конфлікту. Минулої п'ятниці путін розмовляв як з президентом Ірану Масудом Пезешкіаном, так і з прем'єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху, повідомили в Кремлі. У заяві Кремля йдеться, що російський лідер "висловив співчуття керівництву та народу Ірану з приводу численних людських жертв" та "наголосив, що росія засуджує дії Ізраїлю, здійснені з порушенням Статуту ООН та міжнародного права".

Реакція на дії Ізраїлю

Наступного дня путін знову засудив операцію Ізраїлю. Сталося це під час телефонної розмови з президентом США Дональдом Трампом, який є близьким союзником Нетаньяху. Однак, незважаючи на поглиблення союзу росії з Іраном, Кремль навряд чи надасть військову допомогу своєму стратегічному партнеру. Чому так? Враховуючи економічні зв'язки між росією та Іраном, докір путіна Ізраїлю за напад на Ісламську Республіку не є несподіванкою.

Іран як партнер росії

Іран віддавна є близьким партнером росії, не в останню чергу тому, що західні демократії запровадили жорсткі санкції проти обох країн. Іран також нещодавно приєднався до БРІКС, групи незахідних країн з економіками, що розвиваються, яку росія допомогла заснувати. Їхні відносини стали ще тіснішими після того, як росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Військова допомога та ядерна програма

Західні союзники звинуватили Іран у постачанні росії ударних безпілотників, які зрештою також були використані для атаки на цивільну інфраструктуру України. За повідомленнями ЗМІ, москва, можливо, заплатила за безпілотники щонайменше 1,8 тоннами золотих злитків вартістю близько 104 мільйонів доларів, переданих іранській компанії Sahara Thunder. Іран також міг просити росію допомогти йому реалізувати свою ядерну програму. Аналітики вважають, що москва не хотіла б втратити такого надійного партнера.

Кремль і його інтереси

"Кремль діє за старим принципом з Корану: Воюй і веди війну, але не порушуй закону", - сказав DW базований в Каїрі аналітик з питань Близького Сходу Руслан Сулейманов. Іншими словами, москва, яка має свої інтереси та присутність на Близькому Сході, воліла б уникнути будь-якого неконтрольованого хаосу в регіоні.

Договір про стратегічне партнерство

Після початку атак Ізраїлю іранський парламент ратифікував Договір про всеосяжне стратегічне партнерство з росією. Угода була спочатку підписана президентами обох країн у січні та схвалена російським парламентом два місяці тому. Незважаючи на свою амбітну назву, договір не є пактом про взаємну оборону. Він не зобов'язує жодну зі сторін надавати військову допомогу у разі нападу. Натомість він лише зобов'язує обидві сторони утримуватися від допомоги своїм супротивникам.

Перспективи російської підтримки

Спеціалістка з Близького Сходу Маріанна Бєлєнькая, яка покинула росію після початку війни в Україні та зараз проживає в Ізраїлі, вважає, що москва навряд чи запропонує Ірану якусь пряму військову підтримку, принаймні не на офіційному та відкритому рівні. "У неї немає потреби в цьому, особливо враховуючи, що вона намагається відновити або покращити відносини з Вашингтоном, хоча певну закулісну участь не можна повністю виключати", - вважає вона.

Роль росії як посередника

Бєлєнькая каже, що путін є щирим у публічній пропозиції виступити посередником між Іраном та його опонентами. За її словами, путін, як повідомлялося, торік порадив верховному лідеру Ірану аятолі Алі Хаменеї повернутися за стіл переговорів. У нещодавньому інтерв'ю американській новинній мережі ABC News Трамп заявив, що він відкритий для того, щоб росія була посередником в ізраїльсько-іранському конфлікті.

Висновки

Під час непрямих переговорів між США та Іраном у квітні очікувалося, що росія відіграватиме значну роль у разі укладення ядерної угоди з Іраном. Газета The Guardian повідомляла, що москву розглядають як потенційне місце призначення для вивезення з Ірану запасів високозбагаченого урану, а також вона могла б служити арбітром у разі будь-яких порушень угоди. Ця домовленість передбачала, що росія поверне високозбагачений уран Ірану назад, якщо США порушать угоду. Якби така угода була укладена, Німеччина, Франція та Великобританія втратили б свої ролі гарантів згідно з іранською ядерною угодою 2015 року, з якої Трамп вивів США у 2018 році.

Вплив на міжнародну політику

Водночас експерти вважають, що Кремль, мабуть, насолоджується тим, що Захід зміщує увагу від війни рф проти України. У вівторок росія здійснила одну з найсмертоносніших атак на Київ за останні місяці, вбивши 26 людей та поранивши десятки. Зустріч Трампа та президента України Володимира Зеленського, яка, як очікувалося, мала відбутися 17 червня в рамках саміту G7 в Канаді, не відбулася після дострокового від'їзду Трампа. Аналітик Сулейманов підкреслив, що Кремль зацікавлений у тому, щоб американські та європейські лідери були відволічені від того, що відбувається в Україні. "На цьому тлі путін може скористатися можливістю розпочати наступ або створити якісь інші проблеми", - сказав Сулейманов. Тим часом, тон москви стає поволі різкішим. У середу, 18 червня, заступник глави МЗС рф Сергій Рябков застеріг США від надання прямої військової допомоги Ізраїлю і навіть від "спекулятивних заяв".

Нове

В ресторані «Китайський привіт» у Львові виявили сальмонелу

У Львові в ресторані «Китайський привіт» виявили сальмонелу у 25 відвідувачів та працівника. Госпіталізовано 76 осіб, серед них діти та вагітні.

0 хвилин

Трамп закликав путіна спочатку вирішити проблеми росії

Президент США Дональд Трамп обговорив з путіним можливість посередництва у конфлікті між Ізраїлем та Іраном, але закликав спочатку вирішити проблеми росії.

1 місяць

Трамп сумнівається в готовності путіна до миру з Україною

Президент США Дональд Трамп висловив сумніви щодо намірів володимира путіна щодо миру в Україні, вказуючи на нещодавні ракетні обстріли.

2 місяці, 3 тижні

Трамп і Україна: програшна стратегія Білого дому

Газета Wall Street Journal критикує стратегію Трампа щодо України, вказуючи на ризики для міжнародної безпеки.

2 місяці, 4 тижні

США втрачають терпіння щодо миру в Україні

Секретар держави США Марко Рубіо заявив, що терпіння адміністрації Трампа щодо мирних переговорів в Україні вичерпується. Війна триває, а прогресу немає.

3 місяці

<