Протести в Україні
У Києві та низці інших міст України увечері середи, 23 липня, знову відбуваються акції протесту проти закону, який обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Цей закон був ухвалений Верховною Радою удень вівторка і вже увечері, попри протести, його підписав президент Володимир Зеленський.
У столиці кілька тисяч людей другий день поспіль збираються на площі Івана Франка, що неподалік будівлі Офісу президента України, доступ до якого закрито від початку воєнного стану. Учасники акції вимагають захистити антикорупційні органи від втручання та тиску. Вони скандують "Ганьба", "Скасувати" і тримають плакати з написами: "12414 - вето!", "Влада=зрада", "І знов ми тут", "Проти свавілля", "Янукович закінчив погано", "Мій страх - це зашиті вуста", "Кінець НАБУ і САП - початок епохи корупції", "Корупція аплодує стоячи", "Влада над НАБУ - свобода в ланцюгах" та інші.
Масштаб акцій
За даними hromadske, акції протесту анонсували щонайменше у 17 містах. Зокрема, вони проходять у Запоріжжі, Харкові, Чернівцях, Дніпрі, Миколаєві, Львові та інших населених пунктах. На протестах багато молоді, до них долучаються громадські діячі, колишні військові й військовополонені.
Міжнародна реакція
Ухвалення і підписання закону, що обмежує незалежність НАБУ і САП, викликало гостру критику не лише в Україні, але й з боку міжнародних партнерів. Так, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн зажадала пояснень від Зеленського щодо закону. Віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс наголосив, що НАБУ і САП "мають вирішальне значення для порядку денного реформ", а також пов'язав діяльність антикорупційних органів з фінансовою допомогою Україні. Міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль зазначив, що обмеження незалежності українських антикорупційних органів "ускладнює шлях України до ЄС".
Відповідь влади
Якщо у вівторок українські посадовці практично не реагували на критику, то у середу Володимир Зеленський заявив, що влада проаналізувала "всі занепокоєння, всі аспекти того, що варто змінити і що має бути активізовано". Він пообіцяв подати на розгляд Верховної Ради законопроєкт, який міститиме "всі норми для незалежності антикорупційних інституцій".
Протести продовжують набирати обертів, і їх учасники сподіваються на швидкі зміни в законодавстві, які б забезпечили незалежність антикорупційних органів в Україні.
Згідно з інформацією DW