Політика

Протести в Стамбулі: сотні тисяч проти арешту Імамоглу

У Стамбулі відбулися масові протести проти ув'язнення мера Екрема Імамоглу, які зібрали сотні тисяч людей.

Протести в Стамбулі: сотні тисяч проти арешту Імамоглу

Масові протести в Стамбулі

29 березня 2025 року в Стамбулі відбулися масштабні протести проти арешту мера міста Екрема Імамоглу. За оцінками, в акції взяли участь понад два мільйони людей, що робить ці демонстрації найбільшими в Туреччині за останнє десятиліття. Протестувальники зібралися в районі Малтепе, де розмахували турецькими прапорами та транспарантами з гаслами, такими як "Якщо правосуддя мовчить, люди заговорять" та "Туреччина переможе".

Політичний контекст

Екрем Імамоглу, головний потенційний суперник президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана на наступних президентських виборах, був затриманий 19 березня. Суд відправив його до досудового ув'язнення та відсторонив від посади. Незважаючи на це, його висунули кандидатом у президенти на виборах 2028 року під час праймеріз Республіканської народної партії (РНП).

Серед учасників протесту були дружина Імамоглу Ділек, їхні діти та батьки. Лідер РНП Оzgür Özəl заявив, що акції протесту відтепер будуть щотижневими в містах по всій Туреччині, а також щотижневими вечірніми демонстраціями в Стамбулі.

Реакція влади

Міністр внутрішніх справ Туреччини Алі Єрлікая повідомив, що з початку протестів було затримано майже 1900 людей, з яких 260 очікують на суд. Серед затриманих опинилися 13 турецьких журналістів, а також кореспондент BBC, який був депортований, і шведський репортер, який був арештований.

РНП та інші опозиційні партії, а також правозахисні групи і деякі західні держави вважають справу проти Імамоглу політизованою спробою усунути потенційного опонента для Ердогана. Уряд Туреччини заперечує будь-який вплив на судову систему, стверджуючи, що суди діють незалежно.

Підтримка Імамоглу

На підтримку ув'язненого мера висловилися близько 13 мільйонів людей. Це свідчить про те, що Імамоглу вважається єдиним турецьким політиком, здатним кинути виклик президенту Ердогану на наступних виборах. Як зазначає агенція Reuters, ці події свідчать про зростаюче невдоволення населення діями влади в країні.

За даними DW, протестувальники вимагають справедливості та відновлення прав мера, що стало символом боротьби за демократичні цінності в Туреччині.