Протест МЗС України
Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест через примусову мобілізацію українських громадян до збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації в рамках так званого "весняного призову 2025". Цю інформацію оприлюднила пресслужба МЗС України 31 березня.
У заяві зазначається, що російський "призов" на окупованих територіях грубо порушує міжнародне право, зокрема Женевську конвенцію, яка забороняє державі-окупанту примушувати осіб служити в її збройних або допоміжних силах. > "Цей акт є не лише порушенням прав людини, але й свідчить про безвідповідальність російської влади", - йдеться в документі.
Заклик до міжнародної спільноти
На тлі цих подій українське дипломатичне відомство закликало світову спільноту "посилити політико-дипломатичний, санкційний та інші види тиску на кремлівський режим". МЗС України також звернулося до Міжнародного кримінального суду з вимогою розслідувати цей злочин та притягнути до відповідальності винних осіб.
"Ми закликаємо міжнародні організації, зокрема ООН, ОБСЄ та Раду Європи, вжити всіх необхідних заходів для захисту прав приневолених українських громадян, які піддаються тиску окупаційної влади", - наголошується в заяві.
Уникнення мобілізації
МЗС України також закликало українських громадян, які опинилися на тимчасово окупованих територіях, уникати мобілізації до військ РФ. У разі можливості, українцям рекомендується складати зброю та здаватися Силам оборони України.
Крім того, міністерство звернулося до етнічних українців, які проживають у Росії, закликаючи їх "згадати свій родовід і коріння та не брати участі в злочинній війні проти батьківщини ваших предків".
Призов в Росії
Раніше цього дня російський президент Володимир Путін підписав указ про весняний призов росіян на строкову військову службу. Згідно з документом, планується призвати 160 тисяч осіб віком від 18 до 30 років, а призов відбуватиметься з 1 квітня по 15 червня.
Ці події викликають занепокоєння в Україні та за її межами, адже примусова мобілізація є серйозним порушенням прав людини, що потребує термінового реагування міжнародної спільноти. За даними DW, ситуація потребує особливої уваги та дій з боку міжнародних організацій.