Економіка

Промислова інфляція в Україні досягла трирічного рекорду

У березні 2025 року промислова інфляція в Україні зросла до 51,9%, що є найвищим показником з лютого 2022 року. Основні причини – здорожчання електроенергії та газу.

Промислова інфляція в Україні досягла трирічного рекорду

Промислова інфляція в Україні

За даними Державної служби статистики, індекс цін виробників у березні 2025 року збільшився на 51,9% у річному розрахунку. Це найбільший показник з лютого 2022 року, коли ціни виробників зростали на 53,5%.

Найбільше зростання у річному розрахунку спостерігалося у постачанні електроенергії та газу – у 2,1 раза, що зумовлено здорожчанням електроенергії. Для порівняння, у лютому зростання у річному вимірі становило лише 1,65 раза. Цей стрибок пов’язаний із порівнянням до низької бази березня 2024 року, коли електроенергія залишалася ще порівняно дешевою, до атак на енергоінфраструктуру країни.

Зростання цін у різних секторах

Також активно зростають ціни у виробництві фармацевтичної продукції (майже на чверть) та у виробництві молочних продуктів (на 19,8%). Зростання цін зосереджено на внутрішньому ринку, де відповідний вимір зростання індексу цін виробників становить 56,8%. Експортні ціни промислових підприємств збільшилися «лише» на 18,4%.

За місяць ціни зросли доволі скромно – на 0,7%. Зростання відбувалось у більшості галузей. Зокрема, найбільше у виробництві цукру – на 3,6%, виробництві мʼяса та мʼясних продуктів – на 2,4%, а також у виробництві електричного устаткування – на 2,1%.

Прогнози на майбутнє

Отже, після проходження низької бази цін на електроенергію минулого року варто очікувати сповільнення показника промислової інфляції. Аналогічна причина має привести і до сповільнення споживчої інфляції (ІСЦ) у червні 2025 року, коли із показника зникне минулорічне підвищення тарифу на електроенергію для побутових споживачів.

Інфляція в Україні у березні прискорилася до 1,5% порівняно з 0,8% у лютому. У річному вимірі зростання цін за підсумками березня становило 14,6% проти 13,4% у лютому. На споживчому ринку в березні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,7%. Найбільше (на 18,8%) подорожчали яйця.

На 0,6–6% зросли ціни на фрукти, безалкогольні напої, соняшникову олію, овочі, продукти переробки зернових, хліб, мʼясо та мʼясопродукти, молоко, масло. Водночас на 0,5% подешевшали рис і сало.

Зниження інфляції НБУ очікує влітку 2025 року, а на кінець року вона має повернутися до однознакового рівня: 8,7%, за прогнозом центробанку. Цьому мають сприяти нові врожаї, поліпшення ситуації з постачанням електроенергії та помірніший тиск з боку ринку праці. Додатково на зниження інфляції працюватиме зниження світових цін на нафту.

Висновок

Таким чином, ситуація з промисловою інфляцією в Україні залишається напруженою, але є надія на покращення в найближчому майбутньому, що може позитивно вплинути на економічну ситуацію в країні.

Згідно з інформацією Forbes, ці дані свідчать про важливість моніторингу цінових тенденцій для розуміння економічної ситуації в Україні.