Припинення громадянства митрополита Онуфрія
2 липня 2025 року президент України Володимир Зеленський підписав указ про припинення громадянства України митрополита Онуфрія, предстоятеля Української православної церкви московського патріархату (УПЦ МП). Це рішення викликало широкий резонанс у суспільстві та правозахисних колах, оскільки пов'язане з наявністю у митрополита російського паспорта.
Причини позбавлення громадянства
За інформацією Служби безпеки України (СБУ), митрополит Онуфрій, справжнє ім'я якого Орест Березовський, отримав громадянство російської Федерації у 2002 році, про що не повідомив українські органи влади. СБУ зазначає, що він підтримує зв'язок з московською патріархією та протидіє отриманню канонічної незалежності української церкви. "Березовський фактично продовжує підтримувати політику РПЦ та її керівництва, зокрема патріарха Кирила", - йдеться у повідомленні СБУ.
Реакція УПЦ МП
У відповідь на ці звинувачення, митрополит Онуфрій заявив, що не має жодних інших паспортів, окрім українського. Речник УПЦ МП, митрополит Климент, підкреслив, що Онуфрій ніколи не звертався до інших держав з проханням про отримання громадянства. Він також зазначив, що рішення про припинення громадянства "підлягає певному юридичному сумніву".
Правові аспекти
Альона Луньова, директорка з адвокації Центру інформації про права людини ZMINA, зазначила, що українське законодавство передбачає втрату громадянства у випадку добровільного набуття громадянства іншої країни. Однак, за її словами, процедура втрати громадянства є тривалою і потребує кращого регулювання. "Якщо у держави є достатньо даних про те, що людина отримала паспорт іншої країни, вона має законне право почати цю процедуру", - пояснила Луньова.
Політичні наслідки
Експерти висловлюють занепокоєння, що позбавлення громадянства митрополита Онуфрія може бути використано як політичний інструмент тиску на релігійні організації. В'ячеслав Ліхачов, експерт Центру громадянських свобод, вважає, що це рішення може бути спробою змусити УПЦ МП до більшої поступливості. Він також зазначив, що Онуфрій може оскаржити указ президента в українському Верховному суді та в Європейському суді з прав людини.
Міжнародна реакція
Релігієзнавиця Ірина Богачевська застерігає про можливі негативні наслідки на міжнародній арені. Вона підкреслила, що хоча дії української держави є законними, це рішення може викликати негативний резонанс у світовій спільноті. "Нам, українцям, потрібно вести роз'яснювальну роботу, щоб чітко розділити: це не боротьба з релігією, а з афілійованою структурою держави-агресора", - зазначила Богачевська.
Висновок
Ситуація навколо митрополита Онуфрія та його громадянства підкреслює складність взаємин між релігійними організаціями та державою в Україні. Це питання потребує уважного розгляду з правової та політичної точки зору, оскільки воно може мати далекосяжні наслідки для релігійної свободи та прав людини в країні.
За даними DW.