Повернення дітей з росії
За даними Києва, росія викрала щонайменше 19546 українських дітей. Станом на 1 червня 2025 року вдалося повернути 1345. Багато з них пережили фільтраційні табори, втрату близьких, нав'язування російської ідентичності, залякування та фізичне насильство. Повернення кожної дитини до України є складною гуманітарною операцією, а далі на дітей чекає не менш складний етап — реабілітація та реінтеграція в Україні.
Реабілітація та підтримка
Про те, в якому стані повертаються українські діти з депортації, як їм допомагають адаптуватися й повернутися до себе, DW поговорила з Іриною Туляковою, керівницею Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей. Вона очолює напрям реабілітації та реінтеграції в межах програми Bring Kids Back (BKB) та координує систему підтримки повернених дітей.
"На щастя, новини про повернення дітей за останні місяці стали більш частими. Усі діти проходять через Центр захисту дитини, запущений два роки тому президентом в рамках BKB. Там їх опитують у форматі "Барнахус" — "зеленої кімнати" та створюють індивідуальний план супроводу", — зазначила Тулякова.
Першочергові потреби
Спочатку кейс-менеджери визначають першочергові потреби дітей, які задовольняються протягом трьох місяців: де дитина мешкатиме, які гуманітарні потреби вона має. Усі повернуті діти влаштовані або в дитячі будинки сімейного типу, або прийомні сім'ї, або возз'єднані з біологічними родичами чи опікунами. Після короткотермінового створюється план на пів року, рік та на 18 місяців.
Психологічна підтримка
"Це точно дуже травмовані діти, тому завжди поруч є психологи. Вони або бачили вбивства, або втратили рідних під час військових дій, або були залякані російськими військовими. Їм потрібен час на те, щоб відновлювати стосунки", — підкреслила Тулякова.
Відновлення ідентичності
Діти, які повертаються, часто мають проблеми з відновленням української ідентичності. "Вони розповідають про те, що їм постійно повторювали, що вони не українці, а росіяни. Однак вже з перших хвилин комунікації з фахівцями, які зустрічають дітей, зрозуміло, що це не так. Вони заспокоюються та розуміють, що всі дуже чекали на них", — зазначила Ірина Тулякова.
Потреби дітей
"Психолог, медики — це базово. Відновлення документів, бо часто діти приїжджають геть без нічого. У нас є цілий пакет першої підтримки, який ми даємо дітям, — там і одяг, і планшети, зарядні пристрої, кошти на перші потреби", — додала вона.
Висновки
Повернення дітей з росії — це не лише фізичний процес, але й складний етап реабілітації та адаптації. Діти потребують підтримки, любові та розуміння, щоб відновити своє життя після пережитих травм. Як зазначає Тулякова, "кожна дитина заслуговує на те, щоб мати любов, підтримку, середовище свідомих дорослих, які поруч з ними на життєвому шляху".
Детальніше про цю тему можна дізнатися з матеріалів DW.