Пошук зниклих безвісти в Україні
Зникнення близької людини завжди є глибокою трагедією, а в умовах повномасштабної війни, коли щодня зникають сотні військових і цивільних, цей біль відчувають тисячі українських родин. З серпня 2023 року Міністерство внутрішніх справ України (МВС) взяло на себе формування політики щодо розшуку зниклих безвісти, створивши інституцію Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Роль Уповноваженого
Про те, як працює ця система, скільки людей зараз шукають, як відбувається ідентифікація за ДНК, що робити родичам, якщо зникла близька людина, DW поспілкувалася з Артуром Добросердовим, уповноваженим з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. За словами Добросердова, основне завдання його роботи полягає в координації діяльності всіх органів, які займаються пошуком зниклих безвісти.
"Ми збираємо всю можливу інформацію і передаємо її тим, хто займається обміном, підтвердженням факту полону, пошуковими роботами, розслідуванням та ідентифікацією тіла", - зазначив він.
Статистика зниклих безвісти
На сьогоднішній день в Україні розшукується понад 70 000 осіб, як військових, так і цивільних. Згідно з інформацією, розшук припинено у 15 000 випадках, коли особи були ідентифіковані як загиблі або повернулися додому. "Цей статус - це гарантія того, що держава буде шукати цю особу, допоки не буде встановлено, що особа жива й здорова, чи коли слідчий або прокурор винесуть процесуальне рішення, що особа померла", - підкреслив Добросердов.
Процес розшуку
Пошук зниклих безвісти починається з моменту, коли будь-хто подає заяву в поліцію. Вся інформація з бази даних поліції відвантажується до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Після цього команда перевіряє актуальність інформації та верифікує записи.
"Якщо ми бачимо, що не звернувся ніхто зі знайомих, або інших рідних, або представників військового підрозділу, уповноважений має право самостійно ініціювати реєстрацію кримінального провадження і, відповідно, оголошення в розшук", - зазначив він.
ДНК-експертиза
Процедура проведення ДНК-тестів для родичів зниклих безвісти є безкоштовною. Слідчий або криміналіст відбирає зразок біоматеріалу, який потім досліджується в лабораторії. "На сьогоднішній день в системі МВС вже працює 27 лабораторій, які виконують молекулярно-генетичні експертизи", - додав Добросердов.
Висновок
Проблема зниклих безвісти в Україні є надзвичайно актуальною, і робота Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, є важливим кроком у напрямку відновлення справедливості та підтримки родин, які переживають цю трагедію. Як повідомляє DW, державні органи продовжують працювати над покращенням системи розшуку та ідентифікації зниклих безвісти, щоб забезпечити підтримку родинам, які втратили своїх близьких.