Безпека

Польща та Балтійські країни планують вийти з угоди про міни

Польща та країни Балтії оголосили про намір вийти з угоди, що забороняє протипіхотні міни, через зростаючу загрозу з боку Росії.

Польща та Балтійські країни планують вийти з угоди про міни

Вихід з угоди про заборону мін

Польща та Балтійські країни оголосили про плани вийти з ключової міжнародної угоди, що забороняє протипіхотні міни, посилаючись на зростаючу загрозу з боку росії. У спільній заяві міністрів оборони Естонії, Латвії, Литви та Польщі зазначається, що з моменту підписання Оттавської угоди загрози з боку москви та її союзника Білорусі "значно зросли".

Міністри підкреслили, що важливо надати своїм військам "гнучкість і свободу вибору" для захисту східного флангу НАТО. Оттавська угода, також відома як Угода про заборону мін, набула чинності в 1997 році і має на меті заборонити протипіхотні міни по всьому світу. Більше 160 країн підписали цю угоду, але деякі великі військові держави, такі як Китай, Індія, росія, Пакистан і США, ніколи не підписували її.

Погіршення безпекової ситуації

Всі Балтійські країни підписали цю угоду до 2005 року, а Польща зробила це в 2012 році. Однак у спільній заяві міністри оборони зазначили, що безпекова ситуація в їхньому регіоні з моменту підписання угоди "значно погіршилася".

"У світлі цих обставин ми... одностайно рекомендуємо вийти з Оттавської конвенції. Цим рішенням ми надсилаємо чітке повідомлення: наші країни готові і можуть використовувати всі необхідні заходи для захисту нашої території та свободи," - йдеться в заяві.

Зобов'язання перед міжнародним правом

Проте міністри підкреслили, що, незважаючи на плани вийти з угоди, Польща та Балтійські країни залишаються відданими міжнародному гуманітарному праву, "включаючи захист цивільних осіб під час збройного конфлікту".

"Наші нації продовжать дотримуватись цих принципів, вирішуючи свої безпекові потреби," - зазначили вони.

Усі чотири країни є членами НАТО і мають спільні кордони з росією. З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну в 2022 році Балтійські країни та Польща значно збільшили військові витрати та надали велику підтримку Україні. За даними аналітичного центру Kiel Institute, за відсотком ВВП Балтійські країни та Польща є одними з найбільших донорів допомоги Україні.

Ситуація в Україні

Україна є підписантом Оттавської угоди, хоча під час повномасштабного вторгнення отримала протипіхотні міни від США. У минулому Україна повідомляла ООН, що через вторгнення росії не може гарантувати дотримання угоди. Стаття 20 конвенції чітко зазначає, що країна не може вийти з угоди, якщо вона перебуває у стані війни. За оцінками ООН, Україна наразі є найбільш замінованою країною у світі.

Ці події підкреслюють зростаючу напругу в регіоні та необхідність адаптації до нових викликів безпеки, з якими стикаються країни Східної Європи.