Політика

План припинення вогню в Україні: експерти пропонують рішення

Експерти Женевського центру політики безпеки представили план контролю за припиненням вогню в Україні, що включає створення буферної зони.

План припинення вогню в Україні: експерти пропонують рішення

Новий план контролю за припиненням вогню

Група експертів Женевського центру політики безпеки (GCSP) вперше оприлюднила 31-сторінковий документ, у якому детально розглядаються технічні аспекти контролю за припиненням вогню вздовж лінії фронту, що простягається на понад 1200 кілометрів у війні між росією та Україною. Цей документ, опублікований 9 березня, привернув увагу американського видання The New York Times (NYT).

Основні пропозиції документа

У документі пропонується створити буферну зону завширшки щонайменше 10 кілометрів для розділення двох армій. Для патрулювання цієї зони планується виділити п'ять тисяч цивільних осіб і поліцейських. Для забезпечення безпеки спостерігачів може знадобитися близько 10 тисяч іноземних військових. Спостерігачі повинні доповідати про дотримання режиму припинення вогню та про відведення важкого озброєння на узгоджену відстань від буферної зони.

Мандат ООН та міжнародна співпраця

Передбачається, що місія діятиме за мандатом Організації Об'єднаних Націй (ООН). Крім того, документ передбачає роботу міжнародних спостерігачів у складі спільної комісії, до якої увійдуть російські та українські військові. Ця комісія зможе притягати сторони до відповідальності та обговорювати питання, такі як звільнення полонених, розмінування та створення цивільних коридорів через буферну зону.

Виклики реалізації плану

Директор Женевського центру політики безпеки Томас Гремінгер зазначив, що серед експертів, які брали участь у підготовці документа, були працівники міжнародних організацій та колишні військові командири з досвідом миротворчої діяльності. Всі вони діяли на правах анонімності. Гремінгер підкреслив, що учасники дискусій діяли "в особистій якості", хоча їхні уряди були проінформовані про ці зустрічі.

Однак багато експертів висловлюють скептицизм щодо готовності президента росії Володимира путіна погодитися на припинення вогню. Як зазначає NYT, "російські офіційні особи майже з самого початку війни обіцяли, що не мають наміру вторгатися в Україну". Експерт з Інституту питань міжнародної безпеки (SWP) у Берліні Яніс Клюґе вважає, що "росія не погодиться на щось, де Україна залишиться незалежною і суверенною".

Висновки

План, представлений експертами, може стати важливим кроком до мирного врегулювання конфлікту, але його реалізація залежить від політичної волі всіх сторін. Як зазначає Гремінгер, "нам довелося бути вельми стриманими" у своїх пропозиціях, враховуючи складність ситуації.

За даними DW, цей документ може стати основою для подальших переговорів та миротворчих ініціатив.